Halil Saraç, Motosiklet Kullanıcıları Denetlenmeli

Karayolları Trafik Güvenliği Derneği Başkanı ve İleri Sürüş Teknikleri Uzmanı Halil Saraç, havaların ısınmasıyla birlikte sayıları artan motosikletlerin denetlenmesi gerektiğini aksi takdirde ölümlü kazaların yaşanabileceğini vurguladı.

Halil Saraç, Motosiklet Kullanıcıları Denetlenmeli ASAYİŞ

Karayolları Trafik Güvenliği Derneği Başkanı ve İleri Sürüş Teknikleri Uzmanı Halil Saraç, özellikle yaz aylarında trafikte büyük sorun haline gelen motosiklet denetimlerinin arttırılmasını istedi.  

Konuyla ilgili sorumlu kurumların üzerine düşeni yapması gerektiğinin altını çizen Saraç açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bahar aylarının gelmesi nedeniyle ilimizde motor kullanıcıları yavaş yavaş trafikte boy göstermeye başlıyor. Derneğimiz tarafından yapılan araştırmalar neticesinde Motosiklet ve motorlu bisiklet sürücülerinin tescilsiz ve sürücü belgesiz araç kullandıkları, kurallara uymadıkları, aşırı hız ve ani manevralar yaparak trafiği tehlikeye düşürdükleri ve koruyucu tertibat kullanmadıkları, egzoz açarak gürültü kirliliğine sebebiyet verdikleri görülmüştür. Motosiklet ve motorlu bisikletlerin karıştığı kazaların önlenmesi için bu araçlara yönelik ilimizin trafik denetleme şube müdürlüğü ekiplerinin motosiklet denetimlerini arttırarak gerekli cezai işlemleri yapmaları gerekmektedir” dedi.

Motosiklet kullanıcılarının bazı şeyleri bilmeleri ve uygulamaları gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Motosiklet sürücüsü kaza yaptığında kaporta kendi bedeni olmakta ve motosiklet kazalarında düşük hızlarda bile ölüm ve ağır yaralanma oranlarının çok yüksek olduğunu bilmekteyiz.

Kişi motosiklet ehliyeti olmadığı halde motosiklet kullanırken yakalanırsa hakkında ehliyetsiz araç kullanmaktan cezai işlem yapılır. Kişi ehliyeti olmadan motosikletle bir kazaya karışırsa kazanın niteliğine göre hakkında ceza davası da açılabilir.

Trafik kazalarının, ölümlerin ve ağır yaralanmalı kazaların olmaması için, ilimizde güvenli bir trafik ortamı için sürücülerin ve yayaların trafik kurallarına uymalarını bekliyoruz. Trafik kurallarına uymayan sürücüleri 155 polis imdat ihbar hattına şikâyet edelim. Kazasız günler diliyorum.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet