KOSGEB Kredisinin Yüzde 20'si Cazibe Merkezi İllere Ayrılsın

KOSGEB tarafından verilecek olan sıfır faizli 50 bin liralık kredinin önemine değinen ETSO Başkanı İdris Alan, bu kredinin yüzde 20'sinin, cazibe merkezi 23 ilde ayrılmasıyla KOBİ'lerin beklentilerinin büyük ölçüde karşılanmış olacağını söyledi.

KOSGEB Kredisinin Yüzde 20'si Cazibe Merkezi İllere Ayrılsın EKONOMİ

Elazığ TSO Başkanı İdris Alan, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın (KOSGEB) 50 bin liralık “Sıfır Faizli İşletme Kredisi Faiz Desteği”nin önemine değinerek açıklamalarda bulundu. KOSGEB tarafından, 19 Aralık Pazartesi günü başlayan ve 21 Aralık Çarşamba günü akşam saatlerine kadar devam edecek olan “Sıfır Faizli Kredi Desteği”nin iş dünyasının beklentilerini karşılamaktan uzak olduğunu belirten Elazığ TSO Başkanı Alan, öncelikle Cazibe Merkezi illerine pozitif ayrımcılık uygulanması gerektiğini belirtti. 

KOSGEB’in sıfır faizli cansuyu kredisine esnaf ve iş dünyasından büyük ilgi gördüğünü ifade eden Başkan Alan, “Çünkü finansmana ulaşmada sıkıntılar yaşan esnaf ve sanatkarlar için bu destek çok büyük bir anlam ifade ediyor. İşletmelerin ayakta kalabilmeleri ve mevcudiyetlerini sürdürmeleri bakımından can suyu niteliği taşıyan bu desteğin çok sayıda işletmeye ulaşması ve aynı zamanda gerçekten ihtiyaç sahiplerinin alması öncelikli olmalıdır. Son iki yılda bölgemizde yaşanan olaylar, komşu ülkelerdeki gelişmeler ve ticaretin daralmasıyla bölgemiz KOBİ’leri bugün adeta can çekişme noktasına gelmiş ve ayakta kalabilmenin mücadelesini yapmaktadır” dedi.

"Elazığ'da başvuru bini geçebilir"

Türkiye genelinde 15 bin KOBİ’ye verilmesi planlanan desteğin dağılımında illerdeki KOBİ sayısının dikkate alınacağının ifade edildiğini hatırlatan Alan, “Böyle bir dağılımda Doğu ve Güneydoğu Bölgesindeki işletmelerin mağduriyet yaşayacağı muhakkaktır. Çünkü KOBİ sayısı batı ilerine göre bölgemizde çok az olup, destek alacak KOBİ sayısı ancak yüzde 5’lerde kalacaktır. Bununla birlikte kredi kullandırmada batı illerine göre doğu illerindeki işletmelere daha katı kurallar uygulayan finans sektörü, desteğin büyük bölümünün batı illerinde kullanılmasına neden olacaktır. Oysa ekonomi ve sanayisi ülke ekonomisinin çok gerisinde olan ve bizzat hükumetimiz tarafından Cazibe Merkezi Programı ile bölgemizdeki 23 ilin ekonomik gelir seviyesinin yükseltilerek buradaki işsizlik sorununu çözmeyi hedeflemiştir. Hükumetimizin bu hedef ve amacına uygun olarak KOSGEB’de can suyu kredi desteği için ayrılan bütçenin en az yüzde 20’sini Cazibe Merkezi illerine ayırması gerekmektedir. Toplam bütçenin yüzde 20’sinin 23 ilde kullanılması halinde bölgemizdeki KOBİ’lerin beklentileri büyük ölçüde karşılanmış olacaktır. Aksi takdirde sayıları milyonları bulan batı illerindeki KOBİ’lerle aynı şartlarda müracaat edilmesi halinde Doğudaki illerde ancak 70 ile 80 arasında firma destek alabilecektir. Oysa son bir hafta içerisinde KOSGEB can suyu desteğinden istifade etmek için sadece odamızdan faaliyet belgesi alan firma sayısı 300’ü geçmiş bulunmaktadır. Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ile birlikte bu sayının bini geçmesi muhakkaktır" diye konuştu.

İş dünyasının bu beklentisinin karşılanması noktasında milletvekilleri ve ilgili bakanlıkların ivedi olarak devreye germesini isteyen Alan, “Cazibe merkezi illerine kontenjan uygulanması hususunu gündeme almalarını iş dünyası olarak önemle rica ediyoruz. Bununla birlikte krediye müracaatta sürenin darlığı sebebiyle Türkiye genelinde KOSGEB sistemine yığılma nedeniyle sistemin çalışamaz hale geldiği, Elazığ KOSGEB Müdürlüğündeki çalışanların gelen talepleri karşılamada zorlandığı ve bu soruna bir çözüm bulunması yolunda odamıza yoğun talepler geldiği gözlemlenmektedir. Binlerce esnafı ayağa kaldırıp sonrasında 70-80 kişiye destek verilerek iş dünyasının beklentileri çözümlenemez. Ayrıca bu süreçte başta KOSGEB olmak üzere ilgili bankaların şubelerinin Elazığ iş dünyası temsilcilerine yönelik yaklaşım ve tutumlarının da kendi kurumlarınca yeniden sorgulanmasını bekliyoruz. Toplumun temel direği olan esnaf ve sanatkarlarımıza gereken saygı ve ilginin gösterilmesi gerektiğinin bir kez daha altını çiziyoruz" ifadelerinde bulundu. 

Kaynak: İHA - İhlas Haber Ajansı
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet