Prof.Dr. Nuri Orhan İçin Elazığ Belediyesi Tarafından Anma Programı Düzenlendi

Elazığ Belediyesi geçtiğimiz yıl Şubat ayında hayatını kaybeden Fırat Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nuri Orhan için “Bir Gönül ve Bilim Adamı Nuri Orhan” adlı anma programı düzenledi.

Prof.Dr. Nuri Orhan İçin Elazığ Belediyesi Tarafından Anma Programı Düzenlendi EĞİTİM

Elazığ Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Elazığ Milletvekili Tahir Öztürk, Elazığ İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Nazif Bilginoğlu, Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek, Prof. Dr. Nuri Orhan'ın ailesi ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“Bir Gönül ve Bilim Adamı Nuri Orhan” adlı anma programı Mustafa İlci'nin Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Programın açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Nuri Orhan'ın oğlu Bedrettin Orhan, “organizasyonu düzenlenmesine vesile olan Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz başta olmak üzere babamın dostlarına ve sevenlerine şükranlarımı sunuyorum. Babamın ölümünün senei devriyesi. Şahsım adına onun oğlu olmanın verdiği manevi haz ve onu kaybetmenin verdiği büyük acı kelimelerle ölçülebilecek bir şey değil. Babam hakikaten gönül insanıydı. Maddi mülahazalarla hiçbir ilişkisi olmayan, insanları Allah için seven, vatanına ve milletine çok ciddi hizmetler sunmuş ve bütün gayesi hayat amacı bu yol üzerinde olan bir insandı. Umarım ki Allah'tan ülkemiz bu şekilde insanlara sahip olur ve babam gibi insanlar ülkelerinin menfaatine, vatanları ve insanlar için hizmet etmeye devam ederler” dedi.

Prof. Dr. Nuri Orhan'ın kardeşi Yrd. Doç Dr. Ahmet Orhan ise “ Bir hayal için yaşanmadan yaşayabilmeyi becermek çok önemli" diyerek anma programını düzenleyen Elazığ Belediyesi’ne teşekkür etti.

 

 

Prof. Dr. Nuri Orhan’ın Elazığ için bir değer ve sevgi dolu bir insan olduğunu vurgulayan AK Parti Elazığ Milletvekili Tahir Öztürk, “Belediye Başkanımızın Orhan Hoca’mın senei devriyesinde düzenlediği program için Belediye Başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum. Sadece bu program değil Sayın Belediye Başkanımız bana göre bir ilki başlattı. Elazığ’daki manevi şahsiyetleri, ilim adamlarını ve Elazığ’ın önemli şahsiyetlerini gündeme getirmesi hakikaten önemli. Bunlardan gençlerin ders alması lazım ve bunları bilmeleri lazım. Nuri Hocam Elazığ için bir değerdi, sevgi dolu bir insandı. Elazığ için önemli çalışmaları vardı. Paylaşmasını bilen, küçükle küçük olan, büyükle büyük olan bir insandı. Benimde kirvem ve aynı zamanda akrabamdı. Kendisini çok seviyorduk. Bizim için çok değerli bir insandı. Hocamızı rahmetle anıyorum" şeklinde konuştu.

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’da çok özel bir anma törenini gerçekleştirdiklerini belirterek merhum Orhan’ın kendisinin çok yakın bir dostu olduğunu ifade ederek açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Nuri Orhan Hoca üniversiteden sınıf arkadaşım. 1978 yılından beri birlikte olduğumuz, 4 yıllık öğrencilik hayatımızda çok yakın birlikteliğimiz olan bir isimdi. Öğrencilik hayatımız bittikten sonra o üniversiteyi tercih etti, ben ise bürokrasiyi tercih ettim. Onlar durmazlar her alanda fikir üretirler, her alanda proje üretirler. Nuri Hocam tam bu özelliklerin insanıydı. Nuri Hocam onlardan biriydi. Biz özellikle Belediye Başkan aday adaylığı sürecinde çok daha yakın çalışmaya başladık. Belediye Başkanı olmamda ilk fitili ateşleyenlerden biriydi. Nuri Hocamla görüşmelerimizde Elazığ Belediyesi Ekonomi Geliştirme Merkezi doğdu. Rabbim mekânını cennet etsin. Nuri Hocamın aile fertleri bizlerle yol yürüyecek değerli kardeşlerimiz. Nuri Orhan Hocam onların babası, kardeşi. Benimde kardeşim diyeceğim dostum, yakınımdır. Hep hayırla yâd edeceğiz. Onun hatırasına yapabileceğimiz her şeyi yapacağız. Elazığ, Nuri Orhan hocamı çok anacak ve çok birlikte olacak ”dedi.

 

Konuşmaların ardından Prof. Dr. Nuri Orhan'ın öz geçmişini anlatan sine vizyon gösterisi izletildi.

 

Program, Moderatörlüğünü Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek’in yaptığı söyleşi ile devam ederken Yrd. Doç. Dr. Yusuf Er, Yrd. Doç. Dr. Musa Kılıç ve Mali Müşavir Şerafettin Yıldırım, Prof. Dr. Nuri Orhan hakkında katılımcılara bilgiler verdiler.

“Bir Gönül ve Bilim Adamı Nuri Orhan” adlı anma programı, Öğretim Görevlisi Ahmet Yüce’nin Prof. Dr. Nuri Orhan'ın sevdiği ilahileri seslendirmesi ile devam etti.  

Anma programı protokol üyelerinin EBEGEM binasının temsili açılış kurdelesini kesmesiyle sona erdi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet