Elazığ Belediyesi Büyük Mutasavvıf Şeyh Haydar Baba Andı

Elazığ Belediyesi tarafından, şehrin manevi şahsiyetlerini yeni nesillere tanıtma amacıyla düzenlenen "Aziz Şehrin Aziz Şahsiyetleri" programının altıncısında şehrin manevi şahsiyetleri arasında önemli bir yere sahip olan Şeyh Haydar Baba anıldı.

Elazığ Belediyesi Büyük Mutasavvıf Şeyh Haydar Baba Andı KÜLTÜR-SANAT

Elazığ Belediyesi Kültür Merkezi'nde düzenlenen Şeyh Haydar Baba’yı anma programına, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, AK Parti İl Başkanı Ramazan Gürgöze, İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Bağlıtaş, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Suat Kenç,  STK temsilcileri katılırken,  vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi.

 

Hafız Zülfü Üçer’in Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda ilk olarak sözü alan Şeyh Haydar Baba’nın torunu Süleyman Evliyaoğlu, “Şeyh Haydar Baba hazretleri şöyle buyururlardı; ‘ Filistin, Ümmet-i Muhammed’in imtihanıdır, Filistin’i ve Mescid-i Aksa’yı kaybetmek, imtihanı kaybetmektir. Müslümanların birliği Filistin’den geçer. Zafere kavuşması Mescid-i Aksa’dan geçer. Düşmanını tanımayan düşmanına esir olur. Küfür tek millettir. Kafire ve onların zulmüne razı olmak zulümdür ve küfürdür.’ Ümmet-i Muhammed’in kanayan yara haline dönen her gün ölümle üzülüp hilelerle baş başa kalan, birlik, beraberlik ve diriliş ile zulme karşı bir direniş içinde olmamızı Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

 

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ise konuşmasında, “Bu akşam Elazığımız için çok önemli olan bir organizasyonu birlikte yaşıyoruz. Aziz Şehrin Aziz Şahsiyetleri organizasyonları bu şehrin geçmişinde yaşayıp, şehrin manevi hamurunu yoğuran, iklimlendiren, şekillendiren şahsiyetleri yeniden tanımak, anlamak, onların fikir ve düşüncelerini günlük yaşantımıza uygulamak için düzenlenmiş bir organizasyondur. Burada sadece o isimleri ortaya koymak ve onların geçmişte ne yaptıklarını görmek manasıyla bunu yapmıyoruz. Çünkü şehirleri şehir yapan, büyüten, geliştiren, her ne kadar yolları, binaları, parkları, bahçeleri, kaldırımları ise de, esas itibariyle şehirleri şehir yapan ana unsur, o şehrin kültürüdür, o şehrin sanatıdır o şehrin manevi mimarlarıdır. Dolayısıyla bir şehrin manevi mimarlarını tanımadan, onlarla hemhal olmadan, onların fikirlerini ve görüşlerini özümsemeden o şehri tanımak mümkün değildir.

 

Elazığ, Mamurat’ül Aziz, El-Aziz ismi ile müsemma ve gerçekten manevi kimliğiyle birçok şehre örnek olan aziz illerden biridir. Biz bu manevi şahsiyetleri ve bu manevi şahsiyetlerin özelliğinde onların fikirlerini, onların görüşlerini esasında bu akşam buradan önce Elazığ’a sonra Türkiye’ye sonra bütün Dünya’ya tanıtıyoruz. Bir kelimeyle özetlemem gerekirse o sadece tekkede zikir yaptıran değil, o sadece müritlerine öğütte bulunan bir insan değil, o sadece köylere gidip zikri anlatan, yaşatan ve uygulayan biri değil, yeryüzündeki bütün İslami hareketleri de içine alan tek başına bir ilim adamıydı. 6 Eylül 1980 yılında Konya'da Kudüs’ün İşgaline Son Mitingi yapılırken önce torunlarına, sonra gençlerine ‘orada miting yapılırken, orada yürüyüş yapılırken sizin Elazığ’da bulunmanız acziyettir gidin o mitingde yerinizi alın’ diyecek nadir isimlerden biriydi. Allah rahmet eylesin, mekânı cennet olsun. Onun emanetleri emanetimizdir hayat boyunca sahip çıkmak da bizim görevimizdir diyor, hepinizi muhabbetle selamlıyorum.” dedi

 

Konuşmaların ardından, ömrü insanları irşad etmekle geçen büyük bir Mürşid-i Kamil olan Şeyh Haydar Baba’nın hayatı anlatılarak, yaşamından kesitlere yer verildi.

 

Program, Fırat Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof.Dr.Muzaffer Özli’nin moderatörlüğünde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç, Emekli Vaiz Molla Ahmet Hacıbekiroğlu, Şeyh Haydar Baba’nın Torunu Mehmet Feyzi Evliyaoğlu ve Adana Merkez Vaizi İdris Polat’ın konuşmalarıyla devam etti.

 

Elazığ Belediyesi tarafından düzenlenen "Aziz Şehrin Aziz Şahsiyetleri" programı Seyda Molla Bahri’nin hocası Seyda Molla Muhammed’in Şeyh Haydar Baba için yazdığı beyitlerin kaside olarak okunmasının ardından, Başkan Yanılmaz’ın panelistlere Onurluk Plaketi takdimi ile sona erdi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet