Elazığ'da Trafik Kazalarında Ciddi Artış Var !

Elazığ’ da artan araç sayısı ve bununla birlikte trafik kazalarındaki ciddi artış artık küçümsenemeyecek boyutlarda yer alıyor.

Elazığ'da Trafik Kazalarında Ciddi Artış Var ! ASAYİŞ

İlimizde hemen hemen her gün ölümlü yâda ağır yaralamalı trafik kazaları meydana geliyor. Bu kazalarda birçok vatandaşımız ya hayatını kaybediyor yâda sakat kalıyor. Kazaya neden olan kişi ise sağ kaldıysa ömür boyu pişmanlıkla hayatına devam ediyor.

Son altı ayda Elazığ’ da yaşanan trafik kazalarının oluş nedenini incelediğimizde tüm kazalarda trafik kural ihlali olduğunu net bir şekilde görmekteyiz. Bu kazaların %72 si Hız ihlali, Dikkatsizlik ve Acelecilikten kaynaklanıyor. Genelde Kendine aşırı güvenen sürücüler bu kazalara sebebiyet vermektedir. Acemi sürücü diye adlandırdığımız bilinçsiz sürücülerde kazalara davetiye çıkarmıyor değiller.

Son zamanlarda çok karşılaştığımız ve gündeme getirmeye mecbur kaldığımız diğer önemli bir durum ise Kolluk kuvvetleri ile bazı vatandaşlar arasında yaşanan talihsiz diyaloglar. Kolluk kuvvetleri (Trafik polisi veya Trafik Jandarma ekipleri) kural ihlali yapan bir sürücüye ceza yazdığında bazı vatandaşlarımız görevini yapmaya çalışan memurlara hakaret veya tehditler savuruyorlar. Çeşitli ithamlarda bulunduklarını büyük üzüntüyle gözlemliyoruz.

Değerli vatandaşlarımız ülke olarak geçtiğimiz bu zor günlerde Emniyet mensuplarına yardımcı olmamız gerekmektedir. Unutmayalım ki eğer bizler huzur ortamı içerisinde ailemizle huzurlu ve mutlu yaşıyorsak bunu kolluk kuvvetlerimize borçluyuz. Kolluk kuvvetleri gecesiyle gündüzüyle kendi canlarını hiçe sayarak, geride bırakacakları eşini veya çocuklarını düşünmeden bizler için çalışmaktadırlar. Polisimizin ve askerimizin moral ve motivasyonunu yüksek tutmak için gakkoşun üzerine düşen vazife de kontrol noktasına geldiği zaman veya bir polis tarafından denetlendiği zaman gayet kibar olmalı ve eğer bir cezası var ise cezai işlem uygulanıldığı zaman gülerek teşekkür etmeli, hatasını anlamalı ve bir daha böyle bir hata yapmamak üzere yoluna devam etmelidir.

Cezai işlem uygulanıyorsa mutlaka trafik suçu işlemişizdir, hiç kimseye haksız yere ceza yazılmadığı unutulmamalıdır.

Değerli ve çok kıymetli hemşerilerim, küçük  önlemler alarak trafik kazalarından korunabilir veya hasarları en asgari düzeye indirebiliriz. Bunun için alınması gereken önlemler şunlardır:

  • Mutlaka emniyet kemeri kullanın
  • Araç bakımını yapmayı ihmal etmeyin.
  • Alkollüyken araç kullanmayın.
  • Araç kullanırken cep telefonuyla konuşmayın.
  • Trafikte seyrederken dikkatinizi dağıtacak işler yapmayın.
  • Trafik işaretlerine uymaya özen gösterin.
  • Trafikte çevreden kaynaklı sorunlar olduğunu fark ederseniz bunu ilgili makamlara bildirin
  • Hız limitlerine dikkat edin.
  • Sinyal vermeden sollama yapmamaya özen gösterin.
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet