Referandum Ne Zaman? Referanduma Kaç Gün Kaldı?

Demokrasilerde referandum kaçınılmaz bir gerçektir. Özellikle mecliste yer alan partilerin anlaşamaması durumlarında millete gidilmesi krizlerin çözülmesi için olmazsa olmaz bir yöntemdir.

Referandum Ne Zaman? Referanduma Kaç Gün Kaldı? SİYASET

Ülkemizde son iki referandum; 2007 ve 2010 senesinde yapıldı. 2007’de Cumhurbaşkanlığı seçimi millet tarafından yapılacak dedik. 2010’da ise, daha çok yargıyla ilgili değişiklikleri kapsayan 26 maddelik anayasa değişikliğini onayladık.Peki Referanduma Kaç Gün Kaldı?

16 Nisan 2017 referandumu

Referandum Ne Zaman? Referanduma bir aylık bir süre kaldı. Evet ve hayır blokları ise 7 Şubat’tan beri çalışmalarını yoğun bir şekilde yapıyor. Söz konusu değişiklik daha çok hükümet sistemiyle ilgilidir. Türkiye Cumhuriyeti tarihine bakıldığı zaman 16 Nisan referandumunun benzerine rastlamak mümkün değildir. Bu referandumu da önemli kılan ve hayır-evet bloğu arasındaki çatışmaya sebep olan noktada burasıdır. Çünkü, referandumla 150 yıldır uygulanan bir hükümet sistemi “evet” çıkması durumunda değişecek.

150 yıldır uygulanan bir sistem neden değiştirilmek isteniyor?

Aklınıza bu tür bir sorunun gelmesi oldukça doğaldır. 150 yıllık bir sistemin değiştirilmesine neden gerek var? Özellikle yakın tarihimizle ilgilenmeyen kişiler tarafından bu tür sorunun yöneltilmesi çok daha mantıklı bir sebeptir. Ancak yakın tarihimizin kayıt altına alınan sayfaları içerisinde dolaşıldığında mevcut sistemin yarattığı krizlerden dolayı ülkemizin büyük kayıplar yaşadığı görülecektir. Aklı selim bir şekilde düşünüldüğünde bu krizlerin görmezden gelinmesi mümkün değildir. Bugün Avrupai devletler için oldukça uygun görülen mevcut sistemimiz, 1000 senelik bir tarihe sahip olan bizler için uygun olmadığı 150 senelik uygulamayla tecrübe edilmiştir.

Tek adamlılıktan mı, yoksa adamsızlıktan mı korkmak gerekir?

Bugün hayır bloğu tarafından yapılan propaganda zemini “tek adamlılık” zemini üzerinden yürütülüyor. Tabi ki söz konusu tek adamlılıktan kast edilen diktatörlüktür; demokrasinin askıya alınabileceği ve özgürlüklerin sınırlanacağına dair algıların toplum nezdinde itibar ve dikkate alınabileceği düşünülüyor. Kimi kesimlerce bu tür propaganda malzemeleri tutarlı olsa da, büyük bir kesim için değişikliğin yönetim krizlerini aşmaya yönelik dünyanın gelişmiş ülkeleri tarafından da uygulanan bir modeli ifade ettiği biliniyor.

Mevcut sistemden dolayı 97 senelik Cumhuriyet tarihimizdeki hükümet sayısı, 65 olmuştur. Bunun sebebi, ortalama ömrü 1 sene bilen olmayan hükümetlerin yakın tarihimizin gerçekleri olmasıdır. Ülkeyi yönetmek için plan ve bütçe yapmak şöyle dursun, hükümet olmak için bile sürdürülen pazarlıkların sonuçsuz kaldığı ve seçimlerin yenilendiği dönemler varit olmuştur. ABD gibi 200 senelik bir tarihe sahip olan ülkede ise, 45 başkan seçilmiştir. Aradaki fark hesaplandığında bile mevcut sistemle güçlü bir Türkiye’nin mümkün olamayacağı aşikardır. Dolayısıyla seçimle gelecek ve gidecek tek adam yönetiminden korkmak yerine, seçilen ama yönetemeyen birden fazla adamdan korkmak gerek!

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet