1-7 Nisan Kanser Haftası

Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından 1-7 Nisan kanser haftası olması nedeniyle bir basın açıklaması yapıldı.Yapılan basın açıklamasında şunlara yer verildi.

1-7 Nisan Kanser Haftası SAĞLIK

Son yıllarda dünyada ve ülkemizde artış gösteren, önemli halk sağlığı sorunlarından biri olan kansere yönelik oluşturulan kanserle mücadelemiz devam etmektedir. Özellikle Dünya Sağlık Örgütü tarafından önlenebilir kanserlerden olan Meme, Kolerektal ve Serviks kanserlerinde Ulusal Tarama Standartları çerçevesinde sürdürülen tarama faaliyetleri ve kanser kayıtçılığında yürütülen çalışmalarda önemli bir hız kazanmıştır.

Türkiye’de kanser insidansı Dünya insidansının üzerinde seyrederken, Avrupa Birliği ülkelerinden ve Amerika gibi gelişmişlik düzeyi yüksek olan ülkelere göre kanser açısından her iki cinsiyet içinde daha düşük hızda olduğu görülmektedir. THSK Kanser Daire Başkanlığı Kanser İstatistiklerine göre ülkemizde 2013 yılında 103.070(103 bin) erkek ve 71.233(71 bin) bin kadın olmak üzere toplam 174 bin kişiye kanser teşhisi konulmuştur.  Erkeklerde en sık görülen kanserlerde 1.Akciğer, 2.Prostat, 3.Kolorektal iken, Kadınlarda en sık görülen kanser türü 1.Meme Kanseri, 2.Troid, 3.Kolorektal kanseridir.  Çocukluk çağı kanserlerinde ise lösemi en sık görülen kanser türü olma özelliğini korumaktadır.

İlimiz genelinde 2015 yılı içerisinde KETEM tarafından yapılan taramalarda 3.774 bayana Mamografi çekilmiş olup 23 tanesinde Meme kanseri tespit edilmiştir. Yine KETEM tarafından 2.657 bayana yapılan Rahim ağzı kanseri taraması sonrası 77 tanesi şüpheli bulunduğundan bir üst basamağa sevk edilmiştir.  1069 Kadın +Erkek’e yapılan kalın bağırsak kanseri taramasında 19 kişi şüpheli pozitiflik bakımından sevk edilmiştir. 2016 yılı ocak ve şubat aylarında  KETEM tarafından 2 Meme kanseri daha tespit edilmiştir.

Her yıl 1-7 nisan tarihleri arasında düzenlenen Kanser Haftası kanser mücadelesinde halkımızda farkındalık oluşması, bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları içermesi açısından önemli bir yer tutmaktadır. Bu nedenle “1-7 Nisan kanser haftası” toplumda davranış değişikliği sağlayabilecek etkin ve verimli faaliyetlerle değerlendirmeye çalışılıyor.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet