Türkiye’de Milli Nükleer Kültür Oluşturulması

Gedik Üniversitesi tarafından 1 Nisan 2016 tarihinde Tuzla - Radisson Blu Hotel’de 3.Gedik Teknoloji Günü gerçekleştirildi.

Türkiye’de Milli Nükleer Kültür Oluşturulması EKONOMİ

“Nükleer Enerji Santrali Parçalarının Kaynağı ve Değerlendirilmesi” anabaşlığında Türkiye’de Nükleer Enerji, Japonya’da Nükleer Enerji SantrallerindeKaynak Teknolojilerine Bakış, Güvenilir Nükleer Enerji Santralleri için YüksekKalitede Kaynak Teknolojisi ve benzeri teknik konuların masaya yatırıldığı konferansasektörün öncü kuruluşlarından, iş dünyasından yerli ve yabancı konuk vekonuşmacılar katıldı.

Gedik Holding Ceo’su ve Gedik Üniversitesi Bilim ve Teknoloji DanışmanıDr. Mustafa Koçak’ın açılış konuşmaları ile başlayan seminer, Mersin –Akkuyu veSinop’ta inşa edilecek olan  NükleerEnerji Santrallerinin çalışmaları ve  Türkiye için yeni olan bu teknolojinin bilimselve teknik detayları konusunda görüşlerini bildirdi. Dr. Mustafa Koçakkonuşmasında Türkiye’de hem yetiştirilmiş insan gücü hem de teknolojiyi taşıyanyerli bir milli nükleer kültürün oluşturulmasının önemine değinirken, buseminer vasıtasıyla yerli sanayi ile üniversite bilim insanlarınıbuluşturduklarını belirtti.

Türkiye’de Nükleer Enerji tarihine ilişkin bilgi veren ve HacettepeÜniversitesi Nükleer Enerji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şule Ergün isegüvenli ve sürdürülebilir enerji ve endüstrimiz içinNükleer Enerjiye ihtiyaç duyulduğunun, nükleer demenin ve güvenilir enerji,istihdam ve yatırım olduğunu kaydetti.

Teknik kısımlar dışında, nükleer enerji sektörüne yönelik sektörünihtiyaç duyduğu kalifiye eleman ihtiyacını gidermeye yönelik İstanbul GedikÜniversitesi ve Türkiye Enerji Bakanlığı arasında gerçekleştirilecek işbirliğikonusunda katılımcılara bilgiler verildi.

Özellikle Nükleer Enerji Santralleri ve güvenliği konusunun masayayatırılacağı seminerde sektöre yönelik  “İŞ GÜCÜ ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME, TEST,EĞİTİM, EĞİTİM VE SERTİFİKASYON PROGRAMI“ hakkında katılımcılara bilgilerverildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet