Astım Hastaları Nelere Dikkat Etmeli, İşte Cevabı

Astım hastalarının kedi, köpek, kuş gibi tüy döken hayvanlardan uzak durması gerektiğini ifade eden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Tunç, hastalığını tetikleyecek yorgan, yastık, battaniye, halı gibi ev tozu akarlarına da dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.

Astım Hastaları Nelere Dikkat Etmeli, İşte Cevabı SAĞLIK

Medical Park Elazığ Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Tunç, astım hastalarının ataklarına karşı alabilecekleri önlemler hakkında bilgi verdi. Astım hastalığının sık görüldüğünü belirten Ali Tunç, "Astım genelde yetişkinlerin yüzde 5'i civarında, çocuklarında yaklaşık yüzde 13'ünde görülmektedir. Astımın temel sebebi solunum yollarının daha çok alerjenlere verdiği bir yanıta bağlı olarak bronşların mikrobik olmayan iltihapla dolması sonucu meydana gelen bir hastalıktır. Astımın çoğunlukta temelinde soya çekim ve alerji vardır. Astım hastalarının sıklıkla nefes darlığı, göğüste daralma hissi ve öksürük şikayetleri olur" dedi.

Astım hastalarının evlerinde astımı tetikleyecek faktörlerden uzak durması gerektiğini dile getiren Uzm.Dr. Tunç, "Astım hastaları evlerinde yorgan, yastık, battaniye, halı gibi ev tozu akarlarından uzak durulması gerekir. Bunlar alerjen içerirler. Hastalar polen zamanı dışarıya az çıkmalıdır. Astım hastaları evlerinin havalandırılmasını akşam saatlerinde yapmalıdır ve dışarıya çıkarken ağız ve burun maskesi kullanımıyla alerjenlerden korunabilirler" diye konuştu.

Hastaların kedi, köpek, kuş gibi tüy döken hayvanlardan uzak durması gerektiğinin de altını çizen Dr. Tunç, "Bunun yanında astımı tetikleyen faktörler vardır. Bunlardan birisi soğuk havada nezle, grip olmaktır. Astım hastalarının çamaşır suyu, tuz ruhu, parfüm, kolonya ve oda spreyinden de uzak durması gerekir. Astımın asıl tedavisi tetikleyen faktörlerden uzak durulmasıdır" şeklinde kaydetti.

Kaynak: İHA - İhlas Haber Ajansı
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet