Vali Zorluoğlu'ndan Elazığ ASKON'a Ziyaret

Vali Murat Zorluoğlu Anadolu Aslanları İş adamları Derneği Elazığ Şubesine bir ziyaret gerçekleştirerek derneğin çalışmaları hakkında bilgi aldı, iş adamları ile görüş alışverişinde bulundu.

Vali Zorluoğlu'ndan Elazığ ASKON'a Ziyaret EKONOMİ

Ziyarette bir değerlendirme yapan ASKON Elazığ Şube Başkanı Taylan Özdal, ziyaret nedeniyle Vali Zorluoğlu’na teşekkür ederek derneğin faaliyetleri ve Elazığ’ın ekonomik potansiyeli hakkında bilgiler verdi. Elazığ ekonomisinin tarım, hayvancılık, sanayi ve hizmet sektörlerinde ağırlıklı olduğunu belirten, tarım da endüstriyel üretime ihtiyaç olduğunu ifade eden Özdal, Elazığ’da sanayi yapılanmasının iyi düzeyde olduğunu, ihracat ve ithalat dengesinin iyi olduğunu, işsizlik rakamlarının da ortalamaların altında olduğunu sözlerine ekledi.

 

Vali Zorluoğlu: Elazığ Bu Ülkenin Çimentolarından Bir Tanesidir   

 

Vali Zorluoğlu ise şunları söyledi, “ASKON’da bulunmaktan dolayı memnuniyet duyuyorum. Elazığ’ın yatırımlar açısından avantajlı olduğu alanlar yapılan Kalkınma Kurultayları ile belirlenmiştir. 2015 yılı ülkemiz açısından zor bir yıl oldu, 2 seçim yapıldı, terör hadiseleri de bölgemizi olumsuz etkiledi. İhracat rakamlarında ve turist sayısında düşüş olmasına rağmen TÜİK’in açıkladığı yüzde 4 oranındaki ülkemizin 2015 büyüme rakamları çok ferahlatıcı ve iç açıcı olmuştur. Ülkemiz bunca sıkıntıya rağmen bu büyümeyi başarmıştır. Bu gelişmeden ben de büyük bir memnuniyet duymaktayım.   İlimizde esas itici güç KOBİ’lerdir. İlimizde ve ülkemizde üretim ve istihdamın ana kaynağı bu işletmelerdir. Bu nedenle bu işletmelerin daha fazla desteklenmesine ihtiyaç bulunmaktadır.   

Tarım alanında Elazığ’ın önemli bir potansiyeli bulunmaktadır. Elazığ bir tarım şehridir. Elazığ’ın verimli ovaları olmasına rağmen bu ovaların büyük kısmı maalesef suyla buluşturulamamıştır. Milletvekillerimiz ile birlikte Uluoava Sulama Projesini yatırım programına teklif ettik. Projenin kabul gördüğünü Sayın Gümrük ve Ticaret Bakanımız açıkladı. Projenin hayata geçmesi ile Uluova’da 23 bin hektar arazi suyla buluşacaktır. Bu süreçle birlikte Elazığ’da tarımsal üretimin birkaç kat artırılabileceğine inanmaktayım.   Elazığ’ın lokomotif sektörlerinde biri de sanayi sektörüdür. Biz de Elazığ’ın sanayi sektöründe daha avantajlı bir duruma geçmesi için Milletvekillerimizle birlikte bir çalışma yapmaktayız. Önümüzdeki günlerde Elazığ’a gelecek olan Ekonomi Bakanlığı heyetiyle Elazığ’ın bu konudaki haklı taleplerini konuşacağız. Elazığ teşvikle ilgili olarak bir ilerleme kat etmek zorundadır. Elazığ’ın sosyal dokusunun ve yapısının muhafaza edilmesi ülkemiz için çok önemlidir. Elazığ tıpkı Erzurum gibi, Trabzon gibi bu ülkenin, bu devletin, bu milletin çimentosudur. Bu durumun muhafaza edilmesi lazım, bunun için de Elazığ’da sanayileşmenin ve iş olanaklarının artırılması gerekmektedir”.   

 

Elazığ’ın önemli bir turizm potansiyeli olduğunu, bulunduğu havzada da turizm açısından çok önemli imkânlar olduğuna dikkat çeken Vali Zorluoğlu, Hazar Gölü’ndeki planlama için Kültür ve Turizm Bakanlığından yetki istendiğini, yapılacak planlama ile yatırımcılar için daha iyi fırsatlar sunulacağını belirtti. Harput için cazibe merkezleri projesi kapsamında daha fazla turist çekecek projelerin hayata geçeceğine dikkat çeken Vali Zorluoğlu, Harput’un tarihi yapısına uygun olarak yeniden imarı için de önemli çalışmalar yapıldığını sözlerine ekledi.  

 

Toplantıda daha sonra bir sunum yapan ASKON Elazığ Şube Başkanı Taylan Özdal, derneklerinin amaçları ve Elazığ’da yapılması gereken yatırımlar hakkında düşüncelerini açıkladı. Karşılıklı görüş alışverişi şeklinde süren toplantı ASKON Elazığ Şube Başkanı Taylan Özdal’ın Vali Zorluoğlu’na plaket takdimi ile sona erdi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet