Karataş, Ebeler Üvey Evlat Muamelesi Görmemeli!

Kamu Sağlık-Sen Genel Başkanı Ümit Karataş, Ebelerin, sağlık kurumlarında hemşire ile aynı birimlerde çalışmasına rağmen üvey evlat muamelesi gördüğünü söyledi.

Karataş, Ebeler Üvey Evlat Muamelesi Görmemeli! SAĞLIK

Kamu Sağlık-Sen Genel Başkanı Ümit Karataş, 5 Mayıs Ebeler Günü dolayısıyla Sendika Genel Merkezinde basın toplantısı düzenleyerek, ebelerin ‘İş yeri Hemşiresi’ ile diğer sertifika (diyaliz, yoğun bakım hemşireliği v.b.) ve eğitim programlarından mahrum bırakılmasının büyük ayrımcılığa ve iş barışının bozulmasına neden olduğunu söyledi.

Ebelerin, sağlık kurumlarında hemşire ile aynı birimlerde (yoğun bakımlarda, ameliyathanelerde, diyaliz ve acillerde) çalıştırıldığını, ancak o birimlerde çalıştıkları halde o birimi ilgilendiren eğitim ve sertifika programlarına katılamadıklarını ve hemşire eksikliğinin ebelerin hemşirelik yapmasıyla çözüme kavuşturulmaya çalışıldığını ama konu ebelerimizin ‘İş Yeri Hemşireliği Sertifikası’ ile diğer sertifika ve eğitim programlarına gelince sırf ebe oldukları için üvey evlat muamelesi görerek bu haklardan yoksun bırakıldıklarını belirten Başkan Ümit Karataş açıklamasına şöyle devam etti: “Tüm zorlu koşullara rağmen geleceğimizin teminatı olan anne ve çocuk sağlığı için yurdun dört bir yanında fedakarca hizmet sunan yaklaşık 54 bin ebe arkadaşımız maalesef diğer sağlık çalışanları gibi kendilerine tahsis edilen kutlama günlerinde sorunlarıyla baş başa bırakılmıştır. Bu bakış açısı tüm sağlık çalışanlarını mağdur ettiği gibi ebelerimizi de mağdur ederek, sorunlu bir çalışma hayatı sürdürmelerine neden olmaktadır. Ebelerin görev tanımlamalarının olmaması, sorumluluk ve yetkilerinin kısıtlı olması ve idari birimlerin hiçbir alanında görev alamamaları en önemli sorunları olarak gündemde yerini almıştır. Ebeler, sağlık kurumlarında hemşire ile aynı birimlerde (yoğun bakımlarda, ameliyathanelerde, diyaliz ve acillerde) çalıştırılmaktadır. Ancak o birimlerde çalıştıkları halde o birimi ilgilendiren eğitim ve sertifika programlarına katılamamaktadırlar. Ebelerin de bu eğitim ve sertifika programlarına katılmaları sağlanmalıdır. Hemşire yokluğunda ebelerin hemşirelik yapmasına onay verenler, maalesef ebeleri ‘İş yeri Hemşireliği Sertifikası’ ile diğer sertifika ve eğitim programlarından yoksun bırakmışlardır. Bu noktada sorunlara kalıcı çözüm üretebilmek için ebelik mesleğinin görev tanımlarının yapılması, yetkilerinin yasaya dayandırılması, sosyal ve ekonomik statülerinin güçlendirilmesi gerekmektedir. Ebelerimiz fiziksel ve sözlü şiddete uğramaya devam ediyor, liyakatsiz bazı hastane yöneticileri tarafından Mobbinge maruz kalıyor, maaşları ve döner sermayeleri yetersiz aynı zamanda enflasyona yenik düşerek geçim sıkıntısı çekmekte ve hastanelerde kreş olmadığından, nöbetler yoğun vardiyalı ve icaplı çalışma sistemi ile iş yükünün ağır temposundan dolayı ailelerine vakit ayıramamaktadır.

Ağır çalışma şartları altında görevlerini yerine getirmeye çalışan ebelerimiz, sağlık sisteminin önemli unsurlarından olmasına ve Türkiye’de 172 yıllık geçmişlerine rağmen hak ettikleri değeri görememektedirler. Türkiye deki yaklaşık 55 bin ebenin  sorunlarının çözümüne yönelik düzenlemeler yapılmasını ve ebelerin mağduriyetlerinin çözülmesini ve taleplerinin  karşılanmasını ümit ederek 5 Mayıs Ebeler Günü’nü kutluyorum dedi.

Kaynak: İHA - İhlas Haber Ajansı
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet