Fikret Memişoğlu Anıldı

Harput folkloru ve tarihi hakkında yaptığı araştırmalarla tanınan Elazığ’ın yetiştirdiği değerli kalemler arasında yer alan Fikret Memişoğlu doğumunun 100. yıldönümünde, Elazığ’ın yetiştirdiği usta sanatçıların konuk olduğu özel bir programla anıldı.

Fikret Memişoğlu Anıldı KÜLTÜR-SANAT

Elazığ Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezinde ‘Harput Ahengi’ başlığı altında düzenlenen programda konuşan Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Elazığ’ın hoşgörünün, muhabbetin ve köklü bir kültür medeniyetin şehri olduğunu belirterek, bu şehrin yetiştirdiği değerleri tanımanın ve onlardan alınacak ilhamın geleceğe daha emin adımlarla yürünmesine katkı sağlayacağını kaydetti.

Şehirleri şehir yapan ana unsurun o şehrin kadim kültürü, sanatı, medeniyeti, musikisi, edebiyatı olduğuna vurgu yapan Başkan Yanılmaz, “Bu gözle baktığımızda şehir Elazığ’dır, Harput’tur. Bu akşam şehrimizin yetiştirdiği değerli kalemlerimizden Fikret Memişoğlu’nu anıyoruz. Biz düzenlediğimiz paneller, programlarla, sempozyumlarla bu şehrin hamuruna katkı sağlayan değerli büyüklerimizi anmaya, tanıtmaya ve gelecek nesillere aktarmaya katkı sağlamaya devam edeceğiz. Bugüne kadar 385 kültürel etkinliğe imza attık ve çalışmalarımıza aralıksız davam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Başkan Yanılmaz’ın konuşmasının ardından ‘Elazığ’a Adanan Bir Ömür Fikret Memişoğlu’ konulu sinevizyon gösterisi ile Yard. Doç. Dr. Naci Onur tarafından kaleme alınan ‘Av. Fikret Memişoğlu Hayatı, Şiirleri ve Hakkında Yazılanlar’ adlı eserin tanıtımı gerçekleştirildi.

Anma programı, Şef Kenan Çimtay yönetimindeki Elazığ Devlet Türk Müziği Korosu eşliğindeki usta sanatçılar Esat Kabaklı, Lokman Tasalı, Mustafa Döner, Nihat Kazazoğlu, Hasan Öztürk, Adnan Çilesiz, Salih Turhan, Zülfü Demirtaş, Yalçın Turhan ve Osman Bulut’un birbirinden özel eserlerini seslendirdiği konserin ardından sona erdi. 

Kaynak: İHA - İhlas Haber Ajansı
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet