Dünya Hafızlar Haftası Çeşitli Etkinliklerle Elazığ'da Kutlanacak

Üç ayların başlangıcı olan Receb-i Şerif ayının ilk haftasını Dünya Hafızlar Haftası olarak ilan eden Evrensel Hafızlar Derneği, bu anlamlı hafta vesilesiyle bir basın açıklaması yayınladı.

Dünya Hafızlar Haftası Çeşitli Etkinliklerle Elazığ'da Kutlanacak KÜLTÜR-SANAT

EHAD Elazığ Şube Başkanı Hafız Abdurrahman GÜL , yaptığı açıklamada “Bizler, dünya Müslümanlarının teveccühünü Kur’an-a, İslami değerlere ve hafızlığa çekmek için, üç ayların başlangıcı olan recep ayının ilk haftasını  Dünya Hafızlar haftası olarak kutlamaktayız. Tüm İslam aleminin Dünya Hafızlar haftası  mübarek olsun. Bu mukaddes görevi icra eden bütün hafız ve hafız adayı kardeşlerimizi sevgiyle selamlıyorum. Rabbim bu kardeşlerimizin hafızalarını güçlendirsin. Bu hayırlı uğraşlarının karşılığını versin.” dedi.

Bu anlamlı hafta vesilesiyle hafızlığı teşvik etmeyi, Kur’anı kerime hizmet edenleri hatırlamayı, hafızların sorunlarına çare bulmayı hedeflediklerini vurgulayan ve bu istikamette çeşitli faaliyetler yürüttüklerini ifade eden EHAD Şube Başkanı  GÜL;  Resulullah (sav) efendimiz; “Sizin  en hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğreteninizdir” buyurarak bir çok vesileyle Kuran öğrenme- öğretme  ve hafızlığı teşvik etmiştir. Mesela: evlenmek isteyen gence mehir olarak evleneceği hanıma Kur’andan ayetler öğretmesini istemesi, Uhud şehitleri defnedilirken en fazla ayet bileni en önce kabre koyması, başka memleketlere tebliğ için sahabeyi gönderirken ve vali tayin ederken  hafız olanı tercih etmesi gibi öncelikler şüphesiz ümmetin bu müesseseye iştiyakını arttırmıştır. Kur'an'ı öğrenip, öğretme noktasında ashab adeta birbiriyle yarışmıştır. Günümüzde de hem ülkemizde hem de bir çok İslam ülkesinde hafızlık ümmet arasında yaygın bir şekilde devam etmektedir. Hafızlar  On dört asırdır olduğu gibi bundan sonra da Kur'an'ın canlı şahitleri olarak Kur'an'ı nesilden nesile aktaracaklardır, dedi.

 “Manevi Tahribatın ilacı Kur’andır”  Keşmekeşin, kaosun ve kargaşanın işgal ettiği dünyamızın tek kurtuluşunun Kur’an’a sarılmaktan geçtiğini dile getiren GÜL “Ülkemizin büyük bir manevi tahribatın eşiğinde olduğu bu zaman diliminde hafızlık müessesesini ihya etmenin önemi giderek artmaktadır. Ahlaki ve manevi tahribatın ilacı Kur’andır. İnsanları maneviyatla yeniden irtibatlandırmak bizim en büyük vazifemizdir.” diye konuştu.

“Hafızlar, bir anlamda Kur`anın hamisidirler”  Kur’anın tahrif edilmeden yayılıp yaygınlaşmasında ve bugünlere gelmesinde hafızların büyük rolü olduğunu belirten Abdurrahman GÜL  “Hafızlar kültürümüzde yaşayan ve yürüyen Kur’an olarak nitelendirilmişlerdir. EHAD olarak kuruluşundan bu yana birçok hayırlı hizmete vesile olduklarını ifade eden GÜL ; derneğimiz, hafızlık eğitimi gören öğrencilere maddi ve manevi desteğin yanında, insanların Kur’anla irtibatlarını sağlamlaştıran faaliyetler yürütmeye devam etmektedir. Kuran-ı Kerimi sahih okuma dersleri, Hatimle teravih kıldıranları ödüllendirme programları, Saday-ı Kur`an yarışmaları, Kur`an Kurslarına yapılan ziyaretler ve öğrencilere yönelik motivasyon seminerleri, çeşitli hediyeler takdim edilmesi, tespit ettiğimiz hafız ve hafız adaylarına imkanlarımız ölçüsünde burs verilmesi, sınavlarına hazırlanan kardeşlerimize takviye derslerinin verilmesi gibi hayırlı hizmetlere imza atıyoruz.” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet