Kâbe Kapısının Örtüsü Elazığ’da Sergilenmeye Başlandı

Elazığ Belediyesi tarafından gerçekleştirilen bir organizasyonla Elazığ’a getirilen Kâbe Kapısının Örtüsü düzenlenen bir programla sergilenmeye başlandı.

Kâbe Kapısının Örtüsü Elazığ’da Sergilenmeye Başlandı KÜLTÜR-SANAT

Kültür Park Camisinde Cuma Namazından sonra gerçekleştirilen programa Vali Murat Zorluoğlu, Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Kâbe’nin önemi ve İslam tarihinde Kâbe örtüsü için gerçekleştirilen çalışmaların anlatılmasından sonra bir konuşma yapan Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, “Kutlu Doğum etkinlikleri çerçevesinde çok önemli bir olayın gerçekleşmesine vesile olacağız. Elazığ’a getirilen ve burka denilen Kâbe Kapısının örtüsü bütün halinde dünyada üç adet bulunmaktadır. Bunlardan biri de ülkemizde bulunmaktadır ve ilk defa Elazığ’da sergilenmektedir.  Ramazan Bayramına kadar burada belirli zaman dilimleri içerisinde halkımız ziyaret edebilecektir. Kâbe bizim kıblemiz, yeryüzünün ilk mabedidir. Bu sebeple Kâbe Kapısının örtüsü de kıymetlidir” dedi.

 

Vali Zorluoğlu: Kâbe’nin Dinimizdeki Önemi Büyüktür

 

Programda bir konuşma yapan Vali Zorluoğlu ise şunları söyledi, “Yüreklerimize sevgiyi, saygıyı, erdemi, fazileti, iffeti, hayâyı, tevazuu, affetmeyi ve bir arada yaşayabilmemizin anahtarı olan hoşgörüyü yerleştiren, Rahmetiyle tenezzül buyurarak bize hitap eden, vahiy gönderen, kitap indiren, bize yolumuzu aydınlatacak rahmet elçilerini, merhamet timsallerini gönderme lütfunda bulunan, bizi rahmet dini, merhamet dini, İslâm ile şereflendiren, Rahman ve Rahim olan, insanoğlunu ve bütün kâinatı rahmetiyle var eden, yüce Allah’a sonsuz hamd-ü senalar olsun.

 

Hz. Âdem’den Hz. İbrahim’e, Hz. Musa’dan Hz. İsa’ya bütün rahmet elçilerine ve “Biz seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik” hitabının büyük muhatabı, efendiler efendisine, sevgililer sevgilisine selam olsun. Hepinizi saygıyla, sevgiyle muhabbetle selamlıyorum. Allah’ın selamı, rahmeti, bereketi, feyzi, fazileti, afiyeti, atıfeti üzerinize olsun. Yüce Allah’a ibadet edilmek üzere inşa edilen ilk mekân olması hasebiyle Allah’ın evi diye de adlandırılan Kâbe’nin dinimizdeki önemi ve özel yeri hepimizin malumudur. Bu mübarek yerin örtüsünün ilimize getirilmesi ve halkımızın ziyaretine açılması gerçekten önemli bir hizmet olmuştur. Bu hizmetin gerçekleşmesine vesile olan belediye başkanımıza ve katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Allah hepsinden ve hepimizden razı olsun. Bu tür manevi hizmetlerin ilimizin kötülüklerden korunması ve daha emin bir şehir haline gelmesine vesile olacağına inanıyorum”.

 

Konuşmaların ardından Kâbe Kapısının Örtüsü okunan salâvatlar eşliğinde sergilenmeye başlandı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet