Doğaltaş İhracatçıları Tasarım ve İşlenmiş Ürüne Yoğunlaşacak

Türkiye'nin ihracatta yıldız sektörlerinden Doğaltaş Sektörü kulvar değiştiriyor.

Doğaltaş İhracatçıları Tasarım ve İşlenmiş Ürüne Yoğunlaşacak EKONOMİ

İran’ın doğaltaş sektörüne güçlü giriş yapması sonrasında Türk doğaltaş sektörü tasarım ve işlenmiş ürüne yoğunlaşacak.

 

Türk doğaltaş sektörünün 1980 sonrasında İtalya’nın pazarına girdiğinde İtalyanların tasarım ve işlenmiş ürünlere yönelerek pazardaki pozisyonlarını değiştirdiğini belirten Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, “İtalya, Türk doğaltaş sektörü ile rekabet edemeyeceğini görünce tasarım ve uç ürünlere yöneldiler. Bizden fazla ihracat yaptılar. Bugün Türkiye İtalya olacak, İran ise Türkiye. Türk doğaltaş sektörü muhteşem renk seleksiyonu ve kalitesiyle çok daha katma değerli üretim yapabilecek potansiyelde. Bu amaçla Ekonomi Bakanlığı’nın Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi (UR-GE) Projesi ile firmalarımızı bir araya getiriyoruz” diye konuştu.

 

Ege Maden İhracatçıları Birliği’nin 2015 yılı Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı’nda konuşan EMİB Başkanı Kaya, Büyük projelerde Türk doğaltaşının yer alması için yol haritası belirleme çalışmaları olduğunu anlattı. Kaya, bu amaçla sektörde faaliyet gösteren 9 sivil toplum kuruluşunun ortak çalışmalar yürüttüğünü, 8-9 Nisan 2016 tarihlerinde Afyonkarahisar’da yaptıkları Madencilik Çalıştayı’nın çok başarılı sonuçlar doğurduğunu ifade etti.

 

Madencilik sektörünün maliyet kalemleri arasında önemli yer tutan orman ruhsatlarında yüzde 25-30 arasında bir indirimin gerçekleşmek üzere olduğunu dile getiren Kaya şöyle devam etti; “Orman Genel Müdürümüz İsmail Üzmez bu indirimle ilgili çalışmalarda son aşamaya gelindiğini, sizlerle paylaşabileceğimi söyledi. Bunları ben yapmadım, biz yaptık, beni ötekileştiren bir anlayışla çalışmalarımızı yürüttük.”

 

Xiamen Fuarı’ndan tam not aldık

 

Çin’in Xiamen şehrinde düzenlenen ve Türkiye Milli Katılım Organizasyonu Ege İhracatçı Birlikleri tarafından gerçekleştirilen Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nda Türkiye’nin standını fuar idaresiyle yaptıkları görüşmeler sonucunda 2303 metrekareden 3061 metrekareye çıkardıklarını anlatan Kaya, fuar organizasyonu ile ilgili Ekonomi Bakanlığı’ndan tam not aldıklarını belirterek, “Harika bir fuar yaptık. Başarı bir kişinin hamlesiyle olmaz. Bu başarıda büyük emekleri olan Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri İ. Cumhur İşbırakmaz, Genel Sekreter Yardımcısı Çiğdem Önsal, Şube Müdürü Ulaş Can Karadeniz, Şef Esra Sayın, Şef Kemal Ertuğrul, Uzman Emre Gülaçtı, Uzman Yardımcıları Haldun Sayı ve Cansu Işık’a emekleri için çok teşekkür ediyorum” dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet