Meteoroloji Uyardı, Kavrulacağız !

Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğü, Elazığ, Malatya, Adıyaman, Bingöl ve Tunceli’de vatandaşları Kuzey Afrika üzerinden gelecek olan yeni bir sıcak hava dalgasına karışı uyardı.

Meteoroloji Uyardı, Kavrulacağız ! GÜNDEM

Bölge Müdürlüğü Elazığ Veri ve Tahmin Uyarı Merkezi tarafından yapılan açıklamada, “Yapılan son analiz ve tahminlere göre 30 Haziran 2017 Cuma gününden itibaren yurdumuzun mevcut sıcak havaya ilaveten Kuzey Afrika üzerinden gelecek olan yeni bir sıcak hava dalgasının etkisine gireceği tahmin ediliyor. Bu sıcak hava dalgası ile birlikte halen normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının ülkemizin genelinde ve bölgemizde hissedilir derecede artacağı ve mevsim normallerinin 6 - 10 derece üzerinde gerçekleşeceği ve bazı il ve ilçelerimizde uzun yıllar en yüksek sıcaklık değerlerine ulaşılabileceği beklenmektedir” denildi.

Sıcak hava dalgasının 5 Temmuz’dan itibaren bölge genelinde etkisini kaybedeceği aktarılan açıklamada, “Bu tarihinden itibaren hava sıcaklıklarının azalarak mevsim normalleri civarına düşeceği tahmin edilmektedir. Aşırı yüksek sıcaklıkların meydana getireceği olumsuzluklara karşı başta yaşlılar, çocuklar ve kronik hastalığı olanlar olmak üzere vatandaşlarımızın güneş ışınlarının dik geldiği 10.00 - 16.00 saatleri arası güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmamaları hususunda dikkatli olmaları ve sıcaktan korunmak için gerekli önlemleri almaları büyük önem taşımaktadır” ifadelerine yer verildi.

Gün içerisinde en yüksek hava sıcaklılarının Elazığ’da 39, Adıyaman’da 41, Bingöl’de 39, Malatya’da 40 ve Tunceli’de 38 derece olması bekleniyor.

Kaynak: İHA - İhlas Haber Ajansı
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet