Mücahit Yanılmaz Uluslararası Akıllı Şehirler Konferansı'nda Çalışmalarını Anlattı

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Kamu Teknoloji Platformu tarafından bu yıl üçüncüsü Ankara’da düzenlenen Uluslararası Akıllı Şehirler Konferansı’nda yaptığı konuşmada, hızla gelişen teknolojiler ışığında, insan odaklı hizmet sunmanın gayreti içinde olduklarını söyledi.

Mücahit Yanılmaz Uluslararası Akıllı Şehirler Konferansı'nda Çalışmalarını Anlattı GÜNDEM

Uluslararası Akıllı Şehirler Konferansı kapsamında düzenlenen ve Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Hayrettin Güngör’ün oturum başkanlığını yaptığı, ‘Türkiye’de Akıllı Şehirlere Dönüşüm ve Başarı Hikayeleri’ konulu panele, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel konuşmacı olarak katıldı.

BAŞKAN YANILMAZ: “ANA İLKEMİZ İNSANIMIZIN HAYATINI KOLAYLAŞTIRMAKTIR”

Tüm çalışmalarında ana ilkelerinin insanların hayatını kolaylaştırmak olduğuna vurgu yaparak konuşmasını başlayan Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, “Attığımız her adımda, yaptığımız her faaliyette insan odaklı çalışıyorsak, işin öznesine insanı koyuyorsak, insanımız ondan faydalanıyorsa, yaptığımız çalışma bir anlam ifade eder. Eğer içinde insan yoksa, insanımız faydalanamıyorsa, milyon dolarlar harcayarak gerçekleştirdiğiniz yatırım hiç bir anlam ifade etmez” dedi.

Teknolojik işbirliğinin önemine vurgu yaparak, Elazığ Belediyesi olarak Türkiye’nin teknoloji devi ASELSAN’la Teknolojik İşbirliği Protokolü imzaladıklarını belirten Başkan Yanılmaz, AR-GE konusunda da ASELSAN’ın şehir yapılanmasında kullanılabilecek bütün çalışmalarını Elazığ’da pilot il olarak kullandıklarını kaydetti.

TÜBİTAK, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gibi kuruluşlarla ortak çalışmalarının olduğunu dile getiren Başkan Yanılmaz, “Teknoloji hızla gelişiyor. Bugün sahip olduğumuz teknoloji birkaç yıl sonra çok geri kalmış bir teknoloji olabilir. Dolayısıyla Akıllı Şehir yönetiminde hiçbir zaman ‘’Ben bunu yaptım’’ artık yeterli diyemeyiz. Her gün bir gelişme, her gün bir yenilik ve her gün biraz önce yapmış olduğumuz çalışmaların daha ileri düzeyindeki çalışmaları yapmak zorundayız” diye konuştu.

Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı’nın Kent Bilgi Sisteminin pilot il olarak Elazığ’da uygulanma çalışmalarına başlandığını anlatan Başkan Yanılmaz,

“Biz bugün bu sistem sayesinde Elazığ’da hangi bina betonarmedir, hangi bina farklı bir yapıya sahiptir onu görme imkanına sahibiz, temel tipini görebiliyoruz. Deprem bölgesinde sayılan illerden birisi olarak binaların temelinin yapılış şekli önemlidir. Elazığ’da önümüzdeki süreçte Kentsel Dönüşümü hangi bölgelerde yapacağımızı, bu veri tabanını göz önüne alarak belirliyoruz. Elazığ’ın 6 mahallesinde yaklaşık 500 hektarlık bir alanda kentsel dönüşüm çalışmalarımızı bu çerçevede belirledik ve önümüzdeki aydan itibaren de fiili yapımına başlamış olacağız” şeklinde konuştu.

Elazığ Belediyesi olarak TÜBİTAK ile birlikte gerçekleştirdikleri çalışma sonucunda şehrin gürültü haritasını çıkardıklarını anlatan Başkan Yanılmaz, “Bu çalışma Elazığ’daki gürültü merkezlerini ortaya koyuyor. Dünya standartlarının üzerinde olan gürültülü yerleri şu anda kontrol altına aldık, buralardaki gürültüyü asgariye indirmenin yollarını arıyoruz” dedi.                     

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet