Elazığ'da ve Doğuda İlk Kez İHA Üretildi !

Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Geomatik Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Levent Taşçı ve ekibi tarafından insansız hava aracı (İHA) üretildi.

Elazığ'da ve Doğuda İlk Kez İHA Üretildi ! GÜNDEM

Üretilen prototipin seri üretimi amacıyla Geomatik Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Levent Taşçı'nın yürütücülüğünde Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı'na (KOSGEB) sunulan yaklaşık 150 bin lira bütçeli sanayi projesi kabul edildi.

Elazığ'da Fırat Üniversitesi Geomatik Mühendisliği Bölümü ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TUSAŞ/TAI) işbirliğiyle İnsansız Hava Aracı (İHA) üretildi. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Geomatik Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Levent Taşçı,’’Geliştirdiğimi proje Fırat Üniversitesi İnsansız Hava Aracı (FİHA).Bu projenin özelliği sabit bir kanat üzerindeki uçağı vitül haline getirdik.Dikine iniş ve kalkış yapabilme özelliğine sahip.Ayrıca havada asılı kalma özelliklerinde bulunuyor.’’dedi. FİHA’nın yaklaşık 55 dakika havada kalabildiğini dile getiren Doç. Dr. Levent Taşçı,’’Geliştirdiğimiz FİHA’yı istediğimiz yerden kaldırıp istediğimiz yere indirebiliyoruz.Kendi rotasını bulduğu anda da uçak özelliğini devreye sokabiliyor.Bu dünyada var olan bir şey ama Fırat Üniversitesi ve Elazığ’da bir ilk.’’diye ifade etti. Geliştirilen FİHA’nın mühendislik alanında sivil amaçlı kullanılması için yapıldığını ifade eden Doç. Dr. Levent Taşçı,’’Bizim uçağımızın özelliği tamamen sivil ve mühendislik amaçlıdır.Uçağımızın üzerinde de 24 megapikselli bir kamerası bulunuyor.Ayrıca GPRS özelliği var.Kısacası 200 metre yükseklikten dünyayı örnekleyebilirsiniz.Menzili ise yaklaşık 10 kilometre.’’diye konuştu.

Yaptıkları proje’nin Türkiye’de bir ilk olmadığını ve oldukça fazla projelerin yapıldığını belirten Geomatik Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Levent Taşçı,’’Bu tür projeler Türkiye’de büyük firmalar tarafından yapılıyor.Ama Doğu Anadolu Bölgesinde bir ilk.Bu ilki de Fırat Üniversitesi ve Elazığ başardı.Kendi özelliği bakımından motorunu ve pervanelerine kadar bizler özelleştirdik.Yani bu uçak bize ait.’’dedi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet