10 Mayıs Sağlık İçin Hareket Et Günü

Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından 10 Mayıs Sağlık İçin Hareket Et günü olması nedeniyle yazılı bir açıklama yapıldı.Yapılan yazılı açıklamada şunlar yer verildi.

10 Mayıs Sağlık İçin Hareket Et Günü SAĞLIK

Fiziksel aktivite, kas eklemlerimizi kullanarak enerji tüketimi ile gerçekleşen herhangi bir bedensel hareket olarak tanımlanmaktadır. Bireylerin fiziksel ve ruhsal sağlığının geliştirilmesinde temel araçlardan birisidir. Bir halk sağlığı sorunu olmanın yanında, aynı zamanda toplum refahını, çevrenin korunmasını teşvik eder ve gelecek nesillere bir yatırım oluşturur.

        

Kronik hastalıkların ortak risk faktörlerinden birisi olan fiziksel inaktivite (fiziksel hareketsizlik), dünya genelindeki ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında dördüncü sırada yer almaktadır (dünya genelindeki ölümlerin % 6’sı). Meme ve kolon kanserlerinin yaklaşık % 21-25’inin, diyabetin% 27’sinin ve iskemik kalp hastalığının % 30’unun ana nedeni olduğu tahmin edilmektedir. Obezitenin artmasına neden olan önemli faktörlerden biri hareketsiz yaşam tarzının yaygınlaşmasıdır. Fiziksel aktivite; kan basıncını azaltır, HDL seviyesini arttırır ve kilo kontrolü için anahtar role sahiptir.

        

Dünya genelinde fiziksel hareketsizlik, kötü beslenme ile birlikte ortalama toplam sağlık harcamalarının yaklaşık % 2’si ile ilişkilendirilmektedir. Fiziksel aktivitenin arttırılması sağlık harcamalarının dolayısıyla ekonomik maliyetin azaltılmasında uygulanabilir, maliyet etkin ve en temel stratejilerden birisidir.

        

Yetişkinler için haftanın5 (beş) günü en az 30 dakika orta şiddetle fiziksel aktivite yapılması sağlığın korunması, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet, kolon ve meme kanseri riskini azaltmak için gereklidir. Orta şiddette fiziksel aktivite, solunum veya kalp atış hızında küçük artışlara neden olan orta düzeyde fiziksel efor gerektiren fiziksel aktivitedir. (Örneğin: Tempolu yürüyüş –saatte yaklaşık 5 km, bisiklete binme  saatte 16 km den az, hafif tempolu koşu saatte 8 km den az) 5-17 yaş grubu çocukların ise günde en az 60 dakika orta şiddetten şiddetli aktiviteye doğru giden aktivite yapması önerilmektedir.       

         

Bakanlığımızca gerçekleştirilen ‘Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı’nın yayımlanmamış ön raporuna göre; Türkiye genelinde erkeklerin %67.6’sı, kadınların%76.5’i, toplamda ise %71.9’u egzersiz yapmamaktadır. 6-11 Yaş grubu çocukların %58.4’ü düzenli olarak egzersiz yapmamaktadır.

        

Fiziksel aktivitenin artırılması  sadece bireysel değil toplumsal bir sorun olup toplum tabanlı, çok sektörlü, multidisipliner ve kültürel yaklaşım gerektirmektedir.Dünya Sağlık Örgütü tarafından bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesinde fiziksel aktivitenin yararları konusunda toplum bilinci oluşturmak, iyi uygulamalara dikkat çekmek ve fiziksel aktivitenin yararlarını savunmak ,yaşamın her alanında ve her yerde (okul,ev,işyeri) toplum genelinde fiziksel aktiviteye katılımı artırmak, sağlıklı davranışları ve yaşam tarzlarını teşvik etmek için 10 Mayıs ‘’Sağlık için Hareket Et Günü ‘’ olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda 10 Mayıs her yıl 81 ilimizde düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet