Ne Zaman Emekli Olurum ?

Emeklilik herkes için oldukça önemli bir durumdur. Kişinin kendini e geleceğini garanti altına aldığı emekli maaşı kolay elde edilen bir şey değildir.

Ne Zaman Emekli Olurum ? EKONOMİ

Emekli olabilmek için birçok unsur bulunmaktadır. Tüm bu unsurların yerine getirilmesi ne zaman emekli olurum sorusuna yanıt niteliğinde olacaktır. Emeklilik, devlete ödenen para sonrasında her ay alınan maaştır. Bu maaşın miktarı ne şekilde emekli olunduğuna göre değişiklik gösterecektir.

 Ne zaman emekli olurum sorusu birçok kişinin kafasını karıştırmaktadır. Bu sorunun herkes için ortak olan bir cevabı yoktur. Ne kadar ödeme yapıldığı ve yaş durumu herkesi için farklılık göstermektedir. Emekli olabilmek için yerine getirilmesi gereken 2 önemli unsur bulunmaktadır. Bunlardan ilki yaştır. Kişi yaşını doldurmamış ise ne kadar ödeme yapmış olursa olsun beklemek zorundadır. Yaşı geldiğinde maaşını almaya başlayacaktır. Bir diğer unsur ise gün sayısını tam anlamıyla doldurmaktır. Yani ödeme yapılması gereken günlerin hepsi dolmuş ve yaş da emekliliğe uygun ise maaş alınmaya başlanacaktır. Tüm bu gereklilikler herkes için geçerli değildir. Bazı özel durumlarda maaş alımı direk olarak başlayabilmektedir.

SSK Emekliliği

Ssk’dan ne zaman emekli olabilirim sorusunun cevabı e-devlet’de saklıdır. İlk olarak e- devlet’e giriş yapılmalı ve ödeme yapılması gereken gün sayısı incelenmelidir. Ssk’dan emekli olunacağında birçok unsur göz önünde bulundurulmakta ve ona göre bir gün sayısı çıkarılmaktadır. Kişinin çalıştığı günler, askerlik yapıp yapmadığı ya da kaç kez doğum yaptığı gibi birçok faktör dikkate alınmakta ve ona göre bir gün sayısı belirlenmektedir. Ssk ödemelerinde kişi bir yerde çalışıyor ise ödeme çalıştığı firma tarafından yapılacaktır. Ödeme sayısı dolduğunda kişi yaşını beklemelidir. Daha sonra yaş dolduğunda maaş alımı başlayacaktır.

Bağkur emekliliği   

Bağkur’dan ne zaman emekli olabilirim sorusu kişinin kaç gün ödeme yaptığı ile ilgilidir. Bağkur’dan emeklilik demek kişinin parasını kendi yatırması anlamına gelmektedir. Bu nokta kaç gün para yatırıldığı kişinin ne zaman emekli olacağını belirleyecektir. Kaç gün ödeme yapılacağı bilinmiyor ise gene e-devlete girilmeli ve gerekli incelemeler yapılmalıdır. Geri kalan borcun miktarı ve süresi buradan rahatlıkla görülebilecektir.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet