Halil Saraç, Dönüş Yolu Ölüm Yolu Olmasın

Karayolları Trafik Güvenliği Derneği Başkanı ve İleri Sürüş Teknikleri Uzmanı Halil Saraç, bayram tatilinin sonun doğru yaklaşılırken, tatilcilerin dönüş yolunda dikkatli olmalarını istedi.

Halil Saraç, Dönüş Yolu Ölüm Yolu Olmasın ASAYİŞ

Elazığ’da ve Türkiye genelinde tatil boyunca çok sayıda kaza meydana geldiğini ve birçok vatandaşın hayatını kaybettiğini anımsatan Saraç, “Dönüş yolu ölüm yolu olmasın. Bu konuda dikkatli ve sorumlu davranmalıyız” dedi.

Saraç konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Ülkemizde Bayram gibi uzun süreli tatillerde istatistikler, trafik kazalarının en çok tatilin başladığı ve bittiği günlerde meydana geldiğini ortaya koyuyor. Sorunsuz bir dönüş yolculuğu için bazı önlemler alınması gerekiyor. Yolculuğa çıkmadan önce mutlaka araç bakımlarının yapılması gerekmektedir. Özellikle lastik kontrolü ve fren ayarlarına bakılması şart. Otobiller fizik kurallarına göre hareket eder ve dururlar. Otomobilin tüm teknik özelliklerini yere aktaran en önemli unsur lastikleridir. Kötü bir lastik her zaman kaza nedenidir. Motorun yağı, suyu ve cam suyu mutlaka kontrol edilmelidir” ifadelerine yer verdi.

“Sürücülerin trafikteki yoğunluğa takılmamaları ve rahat bir yolculuk yapmaları için Pazar gününü beklemeden daha erken bir günde yola çıkmaları daha uygun ve menfaatlerine olur” diyen Saraç açıklamasında şu bilgileri verdi; “Yolculuğa çıkmadan önce veya yolculuk esnasında yoğurt, ayran, sütlaç gibi süt ve süt mamulü ürünler tüketilmemelidir. Gece yolculuk yapmaktan kaçınılmalı, gündüz yolculuk yapılmalıdır. Seyahat esnasında göz kapaklarında ağırlık hisseden veya göz kapaklarının kapandığını hisseden sürücü kesinlikle yola devam etmemelidir. Mola vermeli ve dinlenmelidir. Seyahat süresi boyunca sık sık mola verilmeli ve verilen molalar en az yarım saat olmalıdır. Mola esnasında kafein içerikli içecekler tüketilmelidir. Molada en az 15 dakika yürünülmelidir. Seyahat ederken hız yapılmamalı ve trafik kurallarına uyulmalıdır. Araç kullanırken radyo, teyp, navigasyon veya cep telefonu gibi dikkat dağıtacak elektronik cihazlarla uğraşmamalıyız. Arca cam önüne görüşü kapatacak herhangi bir cisim koymamalıyız. Takip mesafesi çok önemlidir. Öndeki araçlarla olan takip mesafemizi korumalı gerek gördüğümüz yerlerde takip mesafesini arttırmalıyız. Agresif araç kullanmaktan uzak durmalı, sürüş esnasında acele etmemeliyiz. Tek şeritli yollarda tepe üstü, köprü, tünel veya virajlarda kesinlikle sollama yapmamalı başka sürücülerin sinyallerine güvenmemeliyiz. Yaz olması münasebetiyle yollarda yol çalışmaları olabilir. Trafik levhalarını mutlaka ciddiye almalıyız ve mıcırlı yollarda kesinlikle ani fren yapmamalı ve hızımızı 40-50 km/saat hıza kadar düşürmeliyiz. Bu tip yollarda kesinlikle solama yapmamalıyız. Emniyet kemeri sadece sürücüler için değil yolcular için de geçerlidir. Seyahat esnasında mutlaka emniyet kemeri takmamız gerekiyor. 10 yaşından küçük çocukları emniyet kemeri tutmaz. Bu yaştaki çocukları arka koltukta ve çocuk koltuğunda seyahat ettirmemiz gerekiyor. Aracın yolcu kısmında hava yastığı varsa 1.60 cm boyundan kısa olan yolcular da yine arka koltukta seyahat ettirilmeli. Unutmayalım ki en ufak bir dikkatsizlik telafisi mümkün olmayan ömür boyu bir pişmanlıkla sonuçlanabilir. Trafik kurallarına uyalım uymayanları sakin ve güzel dille uyaralım”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet