Halil Saraç, Bayram'da Elazığ'da ki Trafik Kazası Bilançosunu Açıkladı

Karayolları Trafik Güvenliği Derneği Başkanı ve İleri Sürüş Teknikleri Uzmanı Halil SARAÇ Elazığ’da bayram tatilinde trafik kazalarındaki bilançonun İl Emniyet Müdürlüğü personelinin özverili ve sıkı tedbirleri sonucu geçen yıllara oranla çok düşük olduğunu açıkladı.

Halil Saraç, Bayram'da Elazığ'da ki Trafik Kazası Bilançosunu Açıkladı ASAYİŞ

Saraç açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “İl Emniyet müdürlüğümüzce 352 ekip ve yaklaşık 1500 polisle alınan tedbirler ve denetimlerin yoğunlaştırılmasından ötürü bayram tatilinde trafik kazalarındaki bilançonun geçen yıllara kıyasla çok düşük olduğunu görmekteyiz.

Ramazan Bayramının tatil süresinin 9 gün yani uzun olması münasebeti ile bir çok vatandaşımız ya şehir dışına aileleri ile birlikte tatile gitti ya da memleketlerinde bayramı kutlamak için karayolu ile seyahat etti. Maalesef Türkiye’de kanlı bayram bilançosu yine değişmedi. Türkiye çapında yaşanan trafik kazalarında 384 vatandaşımız yaralanırken, 116 vatandaşımız ise hayatını kaybetti.

2015 yılı 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde ilimizde 58 trafik kazası meydana gelmişti. Bunlardan 21 tanesi maddi hasarlı trafik kazası olurken 37 tanesi de yaralanmalı ve ölümlü kaza olarak kayıtlara geçmişti. İlimizde 37 tane yaralanmalı trafik kazasından olay yerinde 64 vatandaşımız yaralanırken 5 vatandaşımız ise hayatını kaybetmişti.”

Bu yıl Ramazan bayramında Gazi Caddesi, Vali Fahribey Caddesi, Hürriyet Caddesi, Bosna Hersek Caddesi, 1. Harput Caddesi ve Malatya yolunda alınan üst düzey trafik önemleri sayesinde şehir merkezinde birkaç küçük maddi hasarlı kaza meydana gelirken bu kazalarda ölüm veya hayati tehlike içeren yaralanmalı kaza meydana gelmediği alınan tedbirlerin ne kadar üst düzeyde olduğunu bizlere göstermektedir. İller arası yollarda ölümlü ve yaralanmalı kazalar meydana gelirken İl Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik ve Şehiriçi Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü sorumluluk sahasında hayati tehlike ile ve ölümle sonuçlanan trafik kazası meydana gelmemiştir.   

Türkiye’ de yaşanan trafik kazalarında geçen yıllara oranla artış görülürken ilimizde bu oran yok denecek kadar çok az seviyelerde kalmıştır. Dernek yetkililerimizce yaşanan trafik kazalarını incelediğimizde yaşanan trafik kazalarının %92’si aşırı hız, dikkatsizlik, yorgun araç kullanmak (uykusuzluk) ve trafik kurallarına uymamaktan meydana geldiği tespit edilmiştir.

İlimizde yaşanan trafik kazalarının azlığını araştırdığımızda, İlimiz trafik denetleme şube müdürlüğü personelinin istirahatlarından feragat ederek gerek yaya devriye gerekse ekip olarak etkin bir şekilde görev yapmasının olduğu dolayısıyla sürücülerin alınan tedbirleri görerek daha dikkatli ve duyarlı araç kullandıkları gözlemlenmiştir. 

Maddi kayıplar her zaman yerine gelir, ancak giden can yerine gelmez. Vatandaşlarımızın aşırı hızdan kaçmaları ve trafik kurallarına uymaları kendi yararlarına olacaktır.

Trafik kazaları artık kişisel boyuttan çıkarak toplumsal bir acı haline gelmiştir. Toplumu derinden üzen ve geride binlerce ölü ve milyonlarca yaralı bırakan bu toplumsal afetin önüne geçmek için acil önlemler alınması gerekmektedir.

Özellikle bayram sonraları her yıl görmeye alıştığımız bu acı ve kanlı bilançonun değişmesi için Karayolları Trafik Güvenliği Derneği olarak belirli zamanlarda toplumu bilinçlendirme adına bazı çalışmalar yürütüyoruz. Yaptığımız çalışmaları uzman arkadaşlar eşliğinde analiz ederek toplumun trafik becerisini masaya yatırıp elde edilen sonuçları kamuoyu ile paylaşmaktayız. Değişik zamanlarda yaptığımız çalışmalarda elde ettiğimiz sonuçlara baktığımızda toplumumuzda trafik kuralları ve sürüş teknikleri bakımından bilinçsiz olduğumuzu görmekteyiz.

Bayram süresi boyunca gecesiyle gündüzüyle özveriyle çalışan, vatandaşlarımızın mal ve can güvenliklerini sağlamak için mücadele veren bayram tatilini bayram tadında yaşayamayan, emniyet müdürlüğü personeline teşekkür ederim. Ciddi önlemler alarak binlerce polisi görevlendiren İl Emniyet Müdürümüz Sayın Nihat İŞLEK’ e vatandaşlarımız, dernek yönetimimiz ve şahsım adına teşekkürü bir borç biliyor ve başarılarının devamını diliyorum.

Özlemimiz, trafik kazalarının olmadığı yürek yakan feryatların bittiği bir Türkiye görmektir”

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet