Elazığ Belediyesi’nden Genç Girişimcilere Büyük Destek

Elazığ Belediyesi tarafından ilimizde gelecek vadeden sektörlerinin başında gelen mermercilik sektörüne kalifiye eleman yetiştirmek amacıyla 15 Eylül 2015’te hayata geçirilen ‘Mermer Çağına Yeni Nesillerle Adım Atıyoruz’ projesi kapsamında verilen eğitimler, düzenlenen sertifika töreniyle tamamlandı.

Elazığ Belediyesi’nden Genç Girişimcilere Büyük Destek EKONOMİ

Kalkınma Bakanlığı SODES Projesi kapsamında Elazığ’da kabul edilen 23 proje arasında ilk sırada yer alan Elazığ’da gelecek vadeden sektörlerin başında gelen mermercilik sektörüne kalifiye eleman yetiştirmeyi ve istihdama katkı sağlamayı amaçlayan proje kapsamında düzenlenen eğitimlere ikisi engelli, 30 girişimci adayı katıldı. Uzun soluklu eğitim sürecinde kursiyerlere, 70 saatlik KOSGEB onaylı Girişimcilik eğitimi, 35 saatlik pazarlama satış eğitimi, 192 saatlik Milli Eğitim Bakanlığı onaylı AutoCAD tasarım eğitimi, 424 saatlik Mermer İşletme Teknikleri ile pazarlama ve satış teknikleri eğitimi verildi. Programın son ayağında ise kursiyerin sektörü daha yakından tanımaları için Afyonkarahisar'a 15 günlük staj ve teknik gezi düzenlendi.

Kültür Park Mamurat’ül Aziz Salonu’nda düzenlenen sertifika törenine, Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Kazım Atıcı ve kursiyerler katıldı. Törene katılan konuklar ilk olarak kursiyerlerin uygulamalı olarak aldıkları Mermer İşleme Teknikleri kursu süresince ürettikleri birbirinden özel, katma değeri yüksek mermer ürünlerinin yer aldığı sergiyi gezdiler.

Sertifika töreninde konuşan kursiyerlerden Hamza Yıldız, eğitim sürecine ilişkin paylaşımların ardından, kendilerine sunulan destekten dolayı Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz’a teşekkür etti.

Halk Eğitim Merkezi Müdürü Kazım Atıcı ise yaptığı konuşmada, “Sayın Başkanımız Mücahit Yanılmaz’ın seçildiği günden beridir ilimizde eğitim hayatına vermiş olduğu katkıya yakından şahit olan biri olarak huzurunuzda kendilerine teşekkür ediyorum. Benim sizlere naçizane tavsiyem, bir mermeri yerde veya duvarda sadece bir mermer olarak değil de, obje olarak, sanata değer katan bir eser olarak görüp o şekilde çalışmalarınızı devam ettirmenizdir. Değerli katkılarından dolayı Sayın Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

BAŞKAN YANILMAZ: “ATTIĞINIZ HER ADIMDA YANINIZDAYIZ”

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, 2014 yılında kurdukları Elazığ Belediyesi Ekonomi Geliştirme Merkezi (EBEGEM)’nin kendi alanında başarılı kalifiye elemanlar yetiştirerek, Elazığ ekonomisine katma değer kazandırdığını ifade ederek, şunları kaydetti: “Benim Elazığ Belediye Başkanı olarak yaptığım en önemli icraatlardan biri de EBEGEM çatısı altında verilen eğitimlerdir. Bizim Elazığ Belediyesi olarak amaçlarımızdan birisi de sizlerin önündeki problemleri kaldırmak ve sizlerin yolunu adeta dev bir otobana çevirmektir. Attığınız her adımda, yaptığınız her işte, yürüdüğünüz her yolda size yardımcı olacağız. Önünüze herhangi bir problem çıktığı zaman randevu almanıza bile gerek yok. Belediyenin kapılarının sonuna kadar sizlere açık olacaktır” dedi. Tören kursiyerlere sertifikalarının verilmesinin ardından sona erdi.

KURSİYERLERE HİBE DESTEĞİ

Ücretsiz olarak verilen eğitim süresince günlük ücret alan kursiyerler, eğitim sonrası işyeri açmaları halinde ise KOSGEB tarafından 50 bin TL hibe, 100 bin TL’de faizsiz kredi desteği alabilecekler. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet