MASSAD’dan Önemli Proje, Gezin Beldesine Göğüs Hastanesi Kuruluyor

MASSAD, çok sektörlü, entegre ve sürdürülebilir bir kalkınma anlayışı ile Bölgesel Gelişim çerçevesinde Bölgenin ekonomik potansiyelini ortaya koymak, değerlendirmek ve harekete geçirmek için Maden İlçesi İle Sivrice İlçesinin kesiştiği nokta olan Çamlık-Plaj Köy de “Koah” ve diğer gögüs hastalıkları için Göğüs Hastanesinin kurulması amacıyla proje çalışması başlattı.

MASSAD’dan Önemli Proje, Gezin Beldesine Göğüs Hastanesi Kuruluyor SAĞLIK

MASSAD'ın çalışması Kamu Hastaneleri Müdürlüğü tarafından Sağlık Bakanlığına sunularak yatırım sırasına alındı.AK Partil İl Başkanı Ramazan Gürgöze ve Elazığ Milletvekillerinin desteği ile yatırım sırasına alınan proje içinde Milli Savunma Bakan Yardımcısı Suay Alpay’ın  Diyarbakır Ana Jet Hava üssüne ait olan tesislerin Sağlık Bakanlığına tahsisi konusunda da büyük yardımları oldu.


Koah hastalığı tedavisi için oksijen çok önemlidir. Hazar Gölü ve Dağı Türkiye’nin en bol oksijeni olan Kaz Dağı,Altınoluk ile birlikte önemli bölgelerden biridir. Hazar ve Gezinin Oksijen  tedavi merkezi olması için Çamlık ve Göl İle birçok oksijen kaynağı tabiat harikasına ev sahipliği yapabilir. Bununla birlikte eşsiz bitki örtüsü, Uzmanlar deniz-göl  ve dağ arasındaki doğal koridorların mevcut oksijen bolluğunu daha hissedilir kıldığını ve farklı bir bölgeden gelen ziyaretçilerin oksijen yoğunluğunu bedenlerinde daha ilk günden hissedebildiklerini belirtmektedirler.


Koah Hasatalarının en kolay Tedavi Yolu: Son yıllarda doktorların solunum yolu rahatsızlığı olan hastalarına Oksijeni bol ve temiz bölgeleri önermektedir. Hazar Gölü ve Dağı da  oksijen yoğunluğunun ve iklim yapısının hava değişimlerinden çabuk etkilenen kişiler için de çok elverişli olduğu yetkililer tarafından belirtilmektedir.


Gezin Çamlık içerisinde yürüyüş yapmak, manzaraya dalıp gitmek, sahilde zaman geçirmek, lezzetli yiyecekler ile keyif almak ve rahat nefes almak Koah tedavisi için hastalara önemli bir katkı sağlayacaktır. Bölgenin genelinde görülen kuru ormanların (meşe-ardıç) yanı sıra, iklim koşullarında görülen birtakım lokal farklılıklar nedeniyle Akdeniz flora elemanları (sakız, incir, boylu ardıç) ile nemcil karakterli ağaç toplulukları (söğüt, kavak, ılgın, kızılcık ve böğürtlen gibi) da görülen havzada, birçok meyve ve sebze türleri de yetiştirilmektedir, îklim ve bitki örtüsünün uygun koşullar arz etmesi, birbirinden arızalı alanlar ve derin vadilerle ayrılmış küçük düzlüklerin ekonomik potansiyeli yüksek alanlar olarak belirmesine neden olmuştur.
 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet