Araçların Kışlık Bakımında Neye Dikkat Edilmeli

Elazığ’da otomobil tamircileri, yaklaşan kış ayı öncesi araç sahiplerini kışlık bakımları yaptırmaları konusunda uyarıda bulundu.

Araçların Kışlık Bakımında Neye Dikkat Edilmeli GÜNDEM

Elazığ’da sanayi sitesindeki otomobil tamircileri yaklaşan kış öncesi araç sahiplerini kışlık bakım yaptırmaları konusunda uyardı. Kış ayında en önemli ekipmanın kış lastiği olduğu vurgulayan otomobil tamircileri, hava sıcaklığının 7 derecenin altına düştüğü zaman kesinlikle kış lastiğinin takılması gerektiğini söyledi. Araç sahiplerini ucuz maldan uzak durmaları konusundan uyaran tamirciler, kış lastiği alırken bilinçli davranmaları gerektiğini söyledi. Kışın en önemli sorunun kış lastiği olduğunu belirten otomobil tamircisi Yüksel Ercan, “Kışın araçların bakımlarıyla alakalı sorunlar doğuyor. Bu sorunların giderilmesi açısından araç bakımlarını daha güvenilir ve sağlam yerlerde yapmalarını tavsiye ediyoruz. Ekipmanları iyi ve sağlam olan yerleri tercih etmelerinden yanayız. Hava sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğü zaman kış lastiklerini değiştirmelerini tavsiye ediyoruz” dedi.

Kış lastiklerinde uzak doğu lastikleri tercih edilmemesi gerektiğini vurgulayan Ercan, “Vatandaşlarımız daha kaliteli ve bilinçli bir şekilde lastik alırlarsa kışı daha güvenli geçirirler. Ucuz malı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Kar ve yağmur yağdığı zaman ucuz lastiğin tutma oranları, kaliteli lastiklere göre iyi değil. Özellikle fren mesafesinde ciddi artışlar meydana getiriyor. Halbuki kaliteli lastiklerde en önemli konu fren mesafesini en askeri mesafeye indirmektir. Kaliteli lastiklerde bunları görebiliriz ama uzak doğu lastikler bu fren mesafesi uzuyor. Bu da kazaya sebebiyet veriyor” diye konuştu.

Her araca 4 tane kışlık lastik takılması gerektiğini belirten otomobil tamircisi Serkan Dündar, “Motor kısmında antifriz ve cam suyunun ölçülmesi lazım. Eğer dereceleri düşük ise değiştirilmesi gerekir. Fren balatalarına bakılması lazım. Her 5 binde veya 10 binde bir balatalar kontrol ettirilmelidir. Lastik basınçları kontrol edilmeli. Araçta ne bakımla alakalı bütün filtrelerinin değiştirilmelidir. Sadece aracın yağı değiştirilmemesi gerekiyor. Aslında böyle bir şey yok. Yağ değişiminde, yağ, hava ve polen filtresi olmak üzere hepsinin standart halinde değiştirilmesi gerekir” şeklinde konuştu.

Minibüsünü kışlık bakıma getirdiğini dile getiren Ali Kaylı ise, “Arabanın kışlık bakımı yapıyorum. Kışlık tekerlerini, yağını ve balatasına baktırıyorum. Kış geliyor. Vatandaşın canı değerli olduğu için kışlık bakımını yapıyoruz” diye konuştu. 

Kaynak: İHA - İhlas Haber Ajansı
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet