Elazığlı Öğretim Üyesinden Büyük Başarı

Genç yaşta uluslararası düzeyde öncü ve yenilikçi bilimsel çalışmalara imza atmış bilim insanlarının üyesi olduğu Global Young Academy GYA (Küresel Genç Akademi, KGA) yeni üyelerini belirledi.

Elazığlı Öğretim Üyesinden Büyük Başarı EĞİTİM

Türkiye Bilimler Akademisi Üyesi Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Kimya Bölümünden Prof. Dr. Sezgin BAKIRDERE binlerce başvuru arasında Küresel Genç Akademi üyeliğine seçildi.

Elazığlı olan Prof. Dr. Bakırdere Fırat Üniversitesi Kimya Bölümü 2001 yılı mezunu olup doktorasını ODTÜ de tamamladıktan sonra akademik hayatına YTÜ de devam etmektedir.

70 ülkeden 200 üyesi bulunan GYA dünya genelinde genç bilim insanlarının yer aldığı en saygın akademik yapı olarak biliniyor. Alanında inovatif çalışmalar yapmış, bilimsel camiada saygın yeri olan, 40 yaş altı bilim insanlarından müteşekkil akademi, uluslararası bilim politikalarına yön veren başlıca kuruluşlar arasında yerini almakta.

 Yaptığı çalışmalar ile uluslararası bilim camiasında ses getiren, 2017 yılında gerçekleştirdiği inovatif çalışmalar ile etki değeri yüksek dergilerde 18 yayını basılmış olan Prof. Dr. Bakırdere aldığı bu haber ile çok mutlu olduğunu, üzerine düşenden daha fazla sorumluluk yüklendiğini, ülkemizi uluslararası platforma temsil etmek için elinden gelen tüm gayreti sarf edeceğini belirtti.

Prof. Dr. Bakırdere’ nin araştırma grubu 2017 yılında da dünya çapında kimyaya yön veren en prestijli kuruluşlar arasında yer alan IUPAC kongresinde sunulan çalışma ile en iyi bilimsel çalışma ödülünü almaya hak kazanıp ülke olarak göğsümüzü kabartmıştı.

Tek amacının ülke menfaatleri ve milli hedefleri doğrultusunda bilimsel çalışmalar yaparak uluslararası arenada ülkemizi hak ettiği seviyeye taşıma konusunda çorbada tuzu olmasını istediğini belirten Prof. Dr. Bakırdere dünden daha azimle yarına daha umutla çalışmalarını sürdüreceğinin altını çizdi.

Ülkemiz akademisyenlerinin uluslararası platforma sesi olmak için gayret sarf edeceğini vurgulayan Dr. Bakırdere, kendisini Küresel Genç Akademi Üyeliğine aday gösteren TÜBA Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat ACAR ve yaptığı bilimsel çalışmalara desteklerini esirgemeyen, başta Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahri ŞAHİN olmak üzere tüm üniversite yönetimine teşekkürü borç bildiğini belirtti.

Mayıs ayında Tayland’ da düzenlenecek “GYA Yıllık Değerlendirme Toplantısı” ile akademi kapsamındaki faaliyetlerine başlayacağını belirten Prof. Dr. Bakırdere üyeliğinin milletimize hayırlı olmasını dilediğini belirtip çalışmalarına hız kesmeden devam edeceğinin altını çizdi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet