Elazığ’da Sosyal Hizmet Semineri

Elazığ Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Suat Kenç, Üniversitesi İktisadi idari Bilimler fakültesi Sosyal Hizmetler Bölümünde bölüm öğrencileriyle yapılan seminerde bir araya geldiler.

Elazığ’da  Sosyal Hizmet Semineri GÜNDEM

Üniversitesi İktisadi idari Bilimler fakültesinde düzenlenen seminere Sosyal Hizmetler Bölümü Bölüm Başkanı Doç. Dr. Rıfat Bilgin, Yrd. Doç. Dr. Handan Karakaya,  Arş.Gör. Ümran Cihan ve Sosyal Hizmetler bölümü öğrencileri katıldılar.

Elazığ Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Suat Kenç, yaptığı sunumda kamusal alanda  sosyal hizmetlerin önemine değinerek, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünün engelli, çocuk, kadın, yaşlı, şehit yakınları ve gazilerle ilgili önemli alan  çalışmalarının olduğunu ifade etti.

Aile ve Toplum Hizmetleri kapsamında İlimizde yapılan hizmetler hakkında  bilgi veren Kenç, “Aile ve Toplum Hizmetleri başlığı altında başlıca hizmetimiz Aile Eğitim Programı kapsamında toplumun tüm kesimlerine aileyi ilgilendiren konularda  ilimizde Sosyal Hizmet Merkezimizde görevli meslek elamanlarımız alanda çeşitli eğitimler vermektedirler.  ” dedi.

Çocuk Hizmetleri kapsamında ilimizde yapılan başlıca hizmetlere değinen İl Müdürü Kenç ,: “Çocuk Hizmetleri başlığı altında başlıca hizmetlerimiz Çocuk Koruma Kanunu kapsamında korumaya muhtaç çocuklara yatılı korunma ve bakım hizmeti sunmak, eğer mümkünse korumaya muhtaç çocuğu aile yanında desteklemektir. Hali hazırda 100çocuğa yatılı olarak bakım hizmeti sunulmakta olup 1160 çocuk ise aile yanında desteklenmektedir. Koruyucu aile ve evlat edindirme hizmetleri de korunmaya muhtaç çocuklar için uygulanan diğer hizmet modelleridir. Hali hazırda 34 çocuğumuz koruyucu aile hizmetinden yararlandırılmaktadır.”

Engelliler için yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Kenç “Engelli ve Yaşlı Hizmetleri başlığı altında öncelikli hizmetimiz bakıma muhtaç engelli bireyleri, aileden bir bakıcıya engelli bakım ücreti ödenmesi yoluyla, aile ve yakın çevresi içinde bakımının sağlanmasıdır. Engellinin aile ve yakın çevresi içinde bakımının sağlanması mümkün değilse özel ve resmi bakım merkezlerimizde bakım ve koruma hizmeti sunulmaktır. 5 bakım merkezimiz 1 huzurevimizde 540  engellimize engelli ve yaşlıya yatılı bakım hizmeti verilmekte olup, 4 bin 950 engelli ise evde bakım hizmetinden yararlandırılmaktadır.2007- 2017 yılları arasında  ilimizde Engelli Kimlik Kartı sayısı 5029’dir. Erişilebilirlik Mevzuatı çerçevesinde bugüne kadar885 hizmet binası ve 105 toplu taşıma aracının denetimleri yapılmış ayrıca ilimizde bulunan 13 hizmet binasına Erişilebilirlik Belgesi verilmiştir.” dedi.

Şehit yakınları ve gazilere ilişkin hizmetler konusunda  yapılan çalışmalara değinen Kenç, şöyle devam etti: “İlimizde 275 tane Şehidimiz ve 240 Gazimiz bulunmaktadır. Şehit ve Gazi yakınlarımızdan 292 kişi öğrenim durumlarına göre çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilmişlerdir. Şehit ve Gazi yakınlarımızın tüm iş ve işlemleri İl Müdürlüğümüz bünyesinde yer alan Şehit ve Gazi Birimi tarafından yapılmaktadır.’’

Kadın Hizmetleri konusunda bilgiler aktaran İl Müdürü Suat Kenç, ‘’ İl Müdürlüğümüze bağlı Şiddet Önleme ve İzleme Merkezimiz bulunmaktadır ayrıca 1 kadın konuk evimizle Şiddet mağduru kadınlarımıza hizmet vermekteyiz. 2017 yılında ŞÖNİM bünyesinde bulunan meslek elemanlarımız tarafından 1250 kişiye  danışmanlık , yönlendirme ve yatalı bakım hizmeti sunulmuştur. ’dedi.

Seminer sonunda Elazığ Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Kenç , öğrencilerin sorularını cevaplandırdı.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet