8 Mart Dünya Böbrek Günü Ve Tuza Dikkat Haftası

8 Mart Dünya Böbrek Günü ve Tuza Dikkat Haftası etkinliği kapsamında Müdürlüğümüze bağlı Kronik Durumlar Birimi ile Sağlıklı Beslenme Hareketli Hayat Birimi tarafından Hizmet İçi Eğitim Semineri düzenlendi.

8 Mart Dünya Böbrek Günü Ve Tuza Dikkat Haftası SAĞLIK

08.03.2018 Perşembe günü Müdürlüğümüz Konferans Salonu’nda çalışanlarımızın yoğun katılım ile düzenlenen Hizmet İçi Eğitimin sunumu Müdürlüğümüze bağlı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıklar Uzmanı Dr. Esra Suay TİMURKAAN tarafından yapıldı.

Ülkemizde her yıl Mart ayının ikinci perşembesi olarak kabul edilen Dünya Böbrek Günü’ne dikkat çekmek  ve böbrek hastalıkları hakkında kamuoyunda farkındalık oluşturmak üzere slayt sunumlar eşliğinde katılımcıları  bilgilendiren Uzm. Dr. TİMURKAAN, “Böbrekler ve Kadın Sağlığı Teması” ile kadınlarda böbrek hastalığı, gebelikte hipertansiyon ve erken tanının önemini anlattı.     

Ülkemizde bu yıl 12-18 Mart 2018 tarihleri arasında olmak üzere çeşitlik etkinliklerle öne çıkarılacak olan  Tuza Dikkat Haftası kapsamında da  katılımcılara bilgi veren  İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Suay TİMURKAAN ;  Tuz vücudumuz için gerekliliği tartışmasız bir besin olmakla beraber  tuz tüketimine dikkat edilmesi gerektiğini ve aşırı tuz  tüketiminin sebep olduğu  hastalıkların başında da böbrek bozuklukları ve hipertansiyonun geldiğini belirtti.

Bilindiği üzere  Sağlık Bakanlığı tarafından Kasım 2011 yılından bu yana “Türkiye Aşırı Tuz Tüketiminin Azaltılması Programı" yürütülüyor. Söz konusu program kapsamında fazla tuz tüketiminin sağlık üzerine olumsuz etkilerine yönelik kamuda farkındalık oluşturulması ve bilgilendirme yapılması, aşırı tuz tüketiminin azaltılması amaçlarıyla dünyada olduğu gibi ülkemizde de "Tuza Dikkat Haftası" etkinlikleri yapılıyor.

(elazığ haber)

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet