Ümit Karataş, Sağlık Çalışanları Yıpranma Payı Bekliyor !

Kamu Sağlık-Sen Genel Başkanı Ümit Karataş, sağlık çalışanlarının önemli sorunları olduğunu belirterek, "Biz bu seneki 14 Mart'ın, çalışanın merkeze alındığı bir 14 Mart olmasını bekliyoruz" dedi.

Ümit Karataş, Sağlık Çalışanları Yıpranma Payı Bekliyor ! SAĞLIK

14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla açıklama yapan Yılmaz, sağlık çalışanlarının bayram tadında 14 Martlara hasret kaldığını ileri sürdü.

14 Mart’ın, tıbbiyelilerin vatan ve millet için dirilişi başlattıkları günün adı olduğunun altını çizen Başkan Ümit KARATAŞ, "Bir bayramın kaynağını vatan ve millet davasından alması onun değerini paha biçilmez yapar. Bunu gerçek anlamda idrak etmek ise hekimlerimizin ve tüm sağlık çalışanların boyunun borcudur.

Yıpranma payının hayata geçmemesi, sağlıkta şiddetin cinayetlere dönüşerek devam etmesi, aşırı iş yükü, mobbing ve başta döner sermayeler olmak üzere ücretlerde yaşanan düşüşler nedeniyle sağlık çalışanları, bayramı çoktan unutmuşlardır. Taşerona kadro meselesinde  500 bin kişiye kadro verilirken yıllardır devletin emrinde görev yapan ve 9 bin kişiyi aşan kamu dışı aile sağlığı çalışanları, tıbbi sekreterler ve vekil ebe hemşirelerimiz kapsam dışında bırakılmışlardır. Çalışma hayatımızda durum vahimdir. Çalışanın huzuru yoktur. Bunun önüne geçilmesi için gerekli olan temel şart, çalışanların memnuniyetlerinin arttırılmasıdır" dedi.


Çözüm istediklerini kaydeden KARATAŞ, sözlerin yerini düzenlemelerin, yasal değişikliklerin almasını o nedenle bu yılki 14 Mart’ın milat olmasını talep ettiklerini bildirdi.

"Bu seneki 14 Mart farklı olsun"


Bu 14 Mart’ta müjdeler yerine icraatların konuşulmasını isteyen BAŞKAN KARATAŞ sözlerine şöyle devam etti:
"Çalışanın ekonomik ve özlük haklarının iyileştiren düzenlemeler hayat bulur. Bunun aksi her ne yapılırsa çalışanları yine ümitsizliğe ve hüsrana sevk edeceğinden herkes emin olmalıdır. Ekonomik sorunlar çözülsün, tüm çalışanlar kadrolu olsun, istihdam artsın iş yükü hafiflesin, mobbing ve şiddet sona ersin, tüm bunlar çalışanların sloganları değil temel beklentilerdir. 14 Mart deyince aklımıza yıpranma payı konusu geliyor. Geçen yıl 14 Mart Tıp Bayramı’nda Sayın Cumhurbaşkanımız, sağlık çalışanlarına yıpranma payı verilmesi talimatını yinelemiş ve 16 Nisan tarihi itibariyle bizzat takipçisi ben olacağım demişti. Bu konuda Cumhurbaşkanımız gerekli talimatlarını vermiş ve konu meclise taşınıyor. Ancak meclise geleceği şekliyle yıpranma payı sadece sağlık çalışanlarına verilmesiyle alakalı bir düzenleme söz konusu. Aynı zamanda geçmiş yıllara dönük olup olmayacağına dair bir durum söz konusu. Biz Kamu Sağlık Sen olarak, sağlık çalışanlarının yıprandığını her platformda dile getirdik ve getirmeye devam ediyoruz.2008 yılında 5510 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çıkarken de, yataklı tedavi kurumları çok tehlikeli alanlar olarak zaten belirlendi. Onun için biz buradaki, genel idari sınıfı da dahil tüm sağlık çalışanlarının alınmasını ve geriye dönük almaları noktasında talebimizi yineleyeceğiz. Bu nedenle biz bu seneki 14 Mart farklı olsun istiyoruz. Çalışanın merkeze alındığı bir 14 Mart’ı hayal ediyoruz. Umarız bu çağrımıza kulak verilir ve bu sene 14 Mart’ı sağlık çalışanları için gerçek anlamda bir bayrama dönüştürürler.Bu nedenle sağlık çalışanlarının bir an önce yıpranma payı ve emeklilik garantisi için döner sermayelerinin emekliliğe yansıtılması gerekmektedir.Sağlık çalışanlarının en önemli sorunu, döner sermayelerin emekliliğe yansıtılmaması ve emekli olan bir Astsubay ile  emekli olan bir hemşire arasında emekli maaşı uçurumu olması.


Sağlık çalışanları olarak gelecekten en büyük beklentimiz yıpranma payını kazanmak, emekliliğe yansıtılmış döner sermayeler ve sağlık çalışanlarının en büyük paydaşı sağlık çalışanlarının en iyi şekilde istihdam edilerek iş barışının sağlanmasıdır.

Sağlıkta şiddet mutlaka önlenmeli. Bir sağlık çalışanı insan ömrünün beşte birini hastanede hizmet ederek geçiriyor. Vatandaşlarımızın şiddetten uzak durmalarını istiyoruz. Resmi rakamlara göre beyaz koda bildirilen şiddet vakası sayısı 11 bin 318’dir. Sadece bu resmi rakam dikkate alındığında her gün 31 sağlık çalışanı şiddete uğramaktadır. Tutuklu yargılamanın kağıt üstünde kalması, şiddet uygulayanlara hizmet alımı ile ilgili bir kısıtlama getirilmemesi ve şiddete karşı yeterince mücadele verilmemesi nedeniyle sağlıkta şiddet her geçen gün tırmanmaktadır. Sağlık çalışanları can güvenliğinden yoksun bir şekilde hizmet sunmaktadırlar.


Sağlık çalışanlarımız Avrupa standartlarına göre yüzde 300 daha çok çalışıyorlar. Dünya ortalamasının çok üstündeyiz. Mesai kavramı yok. Özellikle ülkemizde 15 Temmuz süreci itibari ile başlatılan Hain ve kahpe FETÖ paralel operasyonlar kapsamında meslekten men edilen personel dolayısıyla iş yükü yüzde 35 arttı. Çok acil istihdam ihtiyacı var. Sağlık çalışanları iş yükü anlamında çok zor durumda. Çalışanlar sosyolojik ve psikolojik açıdan etkilenmektedir. Sağlık çalışanlarını kimse kıyaslamasın. Biz çocuğumuzdan eşimizden çok görevdeyiz. Afetlerde herkes sağa sola kaçarken biz sağlık çalışanları  olay yerine koşuyoruz. Bizim mesleğimiz kutsal diyoruz ve saygı duyulması gereken meslek diye düşünüyoruz..


Kreş konusundaki uygulamalar, hassasiyetle sürdürülmeli, kurumlarda yaşanan kreş sorunu giderilmelidir. 24 saat esasına göre hizmet veren sağlık kurum ve kuruluşlarında 24 saat açık kalacak kreşler açılmalıdır." dedi.


Her hastanede sağlık çalışanı polikliniklerinin önemine dikkat çeken Karataş, "Son yapmış olduğumuz çalışmalara bakıyoruz. Bazı sağlık çalışanları ve özellikle de Doktorlarımız  intihara teşebbüs ediyor. Hatta geçen yıl yaptığımız araştırmalarda sağlık çalışanlarının yüzde 22’sinin intihar ettiğini veya intihara teşebbüs ettiğini gözlemledik. Bu konuda önlem alınması ve özellikle sağlık çalışanı polikliniğinin mutlaka bütün hastanelerde kurulması gerekiyor. Hem psikiyatri hem de diğer branşlar noktasında sağlık çalışanlarının yılda bir kez de olsa sağlık kontrolünden geçirilmesi ve bu noktada gerekli önlemlerin alınması gerektiğini düşünüyoruz.   


 Bu temennilerle tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramını kutluyor, millet olarak hepimizin daha huzurlu, aydınlık 14 Martlara ve yarınlara ulaşmamızı diliyorum." DEDİ.

elazığ haber

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet