Halil Saraç'tan Sürücülere Uyarı

Karayolları Trafik Güvenliği Derneği Başkanı ve İleri Sürüş Teknikleri Uzmanı Halil Saraç, yaklaşan kış ayları nedeniyle sürücülere uyarılarda bulundu.

Halil Saraç'tan Sürücülere Uyarı GÜNDEM

Saraç, özellikle kış lastiği ile ilgili sürücülerin dikkatli olmasını isteyerek, trafik işaret ve işaretçilerine mutlak suretle uyulması gerektiğinin altını çizdi. Saraç konuyla ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Aracımıza kış bakımı yapmak için yere karın düşmesini beklememiz yanlıştır. Hava sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğünde aracımıza kış bakımı yaptırmamız gerekmektedir. Sürücüler kış aylarında yaz aylarına göre daha fazla kaza riski taşır. Bu risk Aracınızı, hava koşullarına uygun doğru lastik ile kullanarak ve güvenli sürüş kurallarına uymak suretiyle ortadan kaldırılır. Kışa bakımı yaparken önce lastiklerimizden başlamamız gerekiyor. Araçlar fizik kurallarına göre hareket eder veya dururlar. Araç ne kadar iyi veya kaliteli olursa olsun otomobilin tüm teknik özelliklerini yere aktaran en önemli unsur lastiklerdir. Kötü bir lastik her zaman kaza nedenidir. Yeni bir lastiğin diş kalınlığı 8 mm’dir. Kışın 3 mm’in yazın 2 mm’in altına düştüğünde lastik değiştirilmelidir. Lastik diş derinlikleri ve lastik havalarının kontrolü buzlu ve kaygan olan yollarda aracın kontrolünü kolaylaştırır. Kasım ayında kış lastiklerinizi taktırmak, bir sonraki kış döneminde kullanmak üzere nisan ayında çıkartmak en önemli husustur.

2012 yılında yayınlanan bir genelge ile tüm Türkiye’de hafif ticari araçlar, otobüsler ve kamyonlara kış lastiği takma zorunluluğu getirildi. Bu uygulama 01 Aralık – 1 Nisan tarihileri arasındadır. Motorun sağlıklı çalışabilmesi için soğutma suyuna antifriz konulmalı. Motorun ilk hareketi zorlaşacağından akü kontrol edilmeli, su seviyesi düşükse tamamlanmalı. Kışa girerken özellikle dikkat edilmesi gereken yer motor soğutma suyunun antifriz miktarı. Motordaki su miktarı doğru ayarlanmazsa soğuk yerlerde su donar ve motor bloğuna zarar verir. Eski bir akü soğuk havalarda görevini tam yapamayabilir, bu nedenle kontrol edilmeli. Seyir güvenliği için silecek süpürgelerinin lastikleri ve silecek suyu da gözden geçirilmeli. Soğutma sıvısında kaçak varsa araç kontrol edilmeli ve kaçak önlenmeli. Camda donmalar olmaması için cam suyuna antifriz ilave edilmeli. Cam suyu antifrizi suyun donmasını engeller ve daha iyi performans alınmasını sağlar. Silecek suyunda her zaman için soğuğa dayanıklı özel sıvılar kullanılmalı. Soğutma sıvıları antifriz desteği yerine, sürekli su ile tamamlanmamalı. Bir Probleme Girmemek, Probleme Girdikten Sonra Çözmeye Çalışmaktan Çok Daha Kolaydır. Araç bakımlarını zamanında, tam ve doğru bir şekilde yapmalıyız.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet