Maskemden Korkma Projesine Destek

Kanser hastalarının taktığı maske ile ilgili başlatılan 'Maskemden Korkma’ projesine Medilcal Park Elazığ Hastanesi destek verdi.

Maskemden Korkma Projesine Destek SAĞLIK

Medical Park Elazığ Hastanesi, meme kanseri farkındalık ayı kapsamında kanser hastalarıyla beraber ‘Maskemden Korkma’ projesine destek verdi. Kanser hastalarının taktığı maskeye dikkat çekmek için başlatılan projede farkındalık oluşturularak halk tarafından oluşan yanlış algıya vurgu yapıldı. Hastanede tedavi gören kanser hastaları, maskelerini takarak proje destek verdi. 

Kanserin bulaşıcı bir hastalık olmadığını ifade eden Medical Park Elazığ Hastanesi Onkoloğu Uzmanı Dr. Süleyman Erdoğdu, hastaların kendini enfeksiyonlardan korumak için maske taktığını söyledi. Kanser hastalarının bir kısmının belli dönemlerde maske kullandığını belirten Erdoğdu, “Bu maske kullanımını genelde doktorların önerileri doğrultusunda o dönem içerisinde gerçekleştiriyor. Kanser hastalığı kesinlikle bulaşıcı bir hastalık değildir. Bu maske kullanmanın farklı amaçları vardır. Hastanın özellikle gribal enfeksiyon gibi benzeri enfeksiyonlardan korunmasıdır. Biz maske kullanmayı özellikle her hastaya her gün önermiyoruz. Belli dönemlerde doktor tavsiye etmiş ise kullanılır. Genelde kan değerlerinin düşük olduğu dönemlerde hastalarımızın maske kullanmasını öneriyoruz. Bunun dışında hastalarımızın toplumdan izole olmasını gerektirecek hiçbir durum yoktur.” dedi.

Proje kapsamında böyle bir etkinlik yaptıklarını aktaran Radyoterapi Sorumlu Teknikeri Mine Tahtacı, "Hastalar çoğunlukla ‘etrafımızdaki insanlara bir şey bulaşır mı, kendimizi onlardan korumamız gerekiyor mu’ diye sorular soruyorlar. Bu hastalarımız bulaşıcı bir hastalık taşımıyor. Sadece insanlarda olan enfeksiyonun hastalara bulaşmaması için kendilerini uzak tutmaları gerekiyor. Hastalarımıza kanserin bulaşıcı bir hastalık olmadığını özellikle belirtiyoruz” diye konuştu.
Daha sonra bir araya gelen kanser hastaları ve hastane personeli hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kaynak: İHA - İhlas Haber Ajansı
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet