Meşhur Dut'un Faydaları

Organik ürünlerin başında yer alan Ulukale dutu dünya pazarlama ürünlerinin başında yer alıyor.

Meşhur Dut'un Faydaları SAĞLIK

ÖZEL HABER

Organik ürünlerin başında yer alan Ulukale dutu dünya pazarlama ürünlerinin başında yer alıyor.

Tunceli Çemişgezek Ulukale köyünde yetiştirilip Türkiye ve Dünya da geniş pazara sahip olan Ulukale dutunun faydaları adeta her derde deva. Meşhur Ulukale yöresinde yetiştirilen dutlar, güneşte kurutularak organik yapısı bozulmadan satışa hazır hale getiriliyor. Şifa kaynağı kuru dut enfeksiyon hastalığından kalbe kadar yararlı olduğu söyleniyor.

ENFEKSİYON HASTALIĞINDAN, KALBE KADAR YARARLI

Dut, güneşte sağlıklı bir şekilde kurutularak ve kaynatılarak pekmez ve pestil yapımında da kullanılabiliyor. Haberler23.com haber sitesine  açıklamalarda bulunan Çerez Dünyası işletmecisi Selami Dağ, “Günümüz de bir çok dut çeşitleri bulunmaktadır. Yerli dut gibi ayırt edeceğimiz Ulukale dutu da vardır. Fakat Ulukale köyünde yetiştirilen organik olarak pazara sunulan Ulukale dutunun meşhurluğunu hiçbir dut tat olarak da görüntü olarak vermiyor. Sizlerde bilirsiniz Ulukale dutu sağlıkta çok önemli bir yere sahip. Dutun faydalarını saymakla bitmez. Yetiştirilen meşhur Ulukale dutu, enfeksiyon hastalığından kalbe kadar yararlı. Bizler kuruyemiş mağazalarımız da Ulukale dutuna geniş bir yer vermekteyiz. Dut, tüketicisi lezzeti ve sağlıklı olduğu için sürekli meşhur Ulukale dutunu tercih etmekte.” Dedi.

COĞRAFİ KONUMDAN DOLAYI SADECE ULUKALE’DE YETİŞİYOR

Havası ve coğrafi konumu olarak en iyi dut, Ulukale köyünde yetiştiğini söyleyen Selami Dağ, “Havası ve suyundan kaynaklanan ve bakımına dikkat edilen dut’un en güzeli ve lezzetlisi Ulukale köyünde yetiştilmekte. Bizler bir çok dutun çeşitlerini bilmekteyiz ama en çok tercih edilen dut Ulukale dutudur.” Dedi.

İŞTE MEŞHUR ULUKALE DUTUNUN FAYDALARI

Kuru dut dutun kurutulmasıyla elde edildiği için içerdiği besinlerde çok fazla bir değişiklik olmaz ve sağlık açısından faydaları benzerdir ama bazı farklı uygulamalar ile sağlık açısından farklı faydalar elde edilebilir, bu faydaları şu şekilde sıralayabiliriz;

Kuru dut aç karınla tüketilidği zaman bapırsak kurtlarının dökülmesini sağlayabilir. Bu şekilde tüketim aynı zamanda bağırsak hareketlerinin artmasına yardımcı olur.

Kuru dut hangi şekilde tüketilirse tüketilsin kan yapımına ciddi anlamda katkıda bulunur ve anemi hastalığına engel olur.

Kaynatılarak kuru dut içtiğinizde etkili bir idrar söktrücü olur. Aynı zamanda ateşi düşürmeye yardımcı olabilir.

Kuru dutların kaynatlarak suyunun içilmesi ağız sağlığının korunmasına yardımcı olabilir, saçlara uygulandığında saç sağlığını korur, aynı şekilde bu su ile cilt yıkandığında, cildi temizler ve besler.

Enerji verci özelliğinin dışında kan şekeri ve kolesterol seviyesninin sağlıklı düzeyde kalmasına yardımcı olur.

Bunların dışında dut ile aynı faydaları sağlar.

Haberler23.com / Özel Haber

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet