Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Elazığ' Geliyor

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu 314 milyon lira tutarındaki 20 adet yatırım müjdesi ile Elazığ’a geliyor.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Elazığ' Geliyor GÜNDEM

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Elazığ programı kapsamında ilde Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından yapımı planlanan 7 adet yatırımın temelini atacak 1 tesisin ise açılışını gerçekleştirecek.

Merasimindeki Tesislerin Yatırım Bedeli 386 Milyon Lirayı Buluyor

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 20 Ekim Perşembe günü Elazığ’da düzenlenecek olan toplu temel atma ve açılış merasimi ile 386 milyon lira yatırım bedelli 8 adet tesisin temelini atacak ve açılışını gerçekleştirecek.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun, saat 13.00’da Elazığ Valiliği önünde düzenleyeceği toplu temel atma ve açılış merasiminde DSİ tarafından inşa edilecek Elazığ İçmesuyu İsale Hattı, Elazığ İçmesuyu Arıtma Tesisi, Kanatlı Sulaması, Kovancılar Tatar Barajı, Karakoçan Sarıcan Barajı ile Merkez Gümüşkavak Mahallesi (Şorşor Deresi) Taşkın Koruma ve Islah Projesi’nin temelleri atılacak. Ayrıca OGM tarafından yapılması planlanan ağaçlandırma ve ormancılık projelerinin de temellerinin atılacağı merasimde yine DSİ’ce yapımı tamamlanan Kovancılar Karınca Köyü ve Arıcak Kayahisar Köyü taşkın koruma tesislerinin açılışı gerçekleştirilecek.

Ayrıca Bakan Prof. Dr. Eroğlu, Elazığ’da düzenlenecek merasimde 5 aileye gelir getirici tür sertifikası, 13 aileye Orköy sertifikası ve 3 aileye Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi çerçevesinde kredi verecek.

Elazığ’ın Uzun Vadeli İçmesuyu İhtiyacı Çözüme Kavuşuyor

Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından temeli atılacak ve açılışı yapılacak tesislerden birisi olan 141.904 metrelik Elazığ İçmesuyu İsale Hattı ile toplam yıllık 44,18 milyon m3 su Hamzabey Barajı’ndan alınarak arıtma tesisine iletilecek. 386 milyon lira yatırım bedelli toplam 8 tesisten 7’sinin tamamlanarak hizmete alınmasıyla ve açılışı yapılacak müteferrik taşkın koruma tesisleriyle ayrıca Elazığ’da 84.290 dekar zirai alan sulamaya açılacak, Elazığ’a günlük 160 bin metreküp su arıtılacak ve 7 yerleşim yeri taşkın zararlarından korunacak. Ayrıca ağaçlandırma ve ormancılık projeleri başlatılacak.

Elazığ’a Son 2 Yılda 564 Milyon TL’lik 49 Müjde

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, programı çerçevesinde ayrıca 28 Eylül 2014 tarihinde Elazığlılara verdiği 250 milyon TL’lik 29 müjdeye ilave olarak 314 milyon lira yatırım bedeline sahip 20 müjde daha verecek. Böylece son 2 yılda Elazığlılara toplam 564 milyon TL’lik 49 müjde vermiş olacak.

Müjdeler arasında içmesuyu isale hattı, sulama tesisi, taşkın koruma tesisleri, fidan üretimi, orman köylülerine kredi, gelir getirici tür ağaçlandırma, Doku Kültür Laboratuvarı ve Sera yapımı, hayvan bakımevi yapımı ile 4 adet otomatik meteoroloji gözlem istasyonunun (OMGİ) kurulumu yer alıyor.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet