Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Elazığ’da Temel Attı

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Elazığ’da yapılan merasimle 7 tesisin temelini attı, 1 tesisin ise açılışını gerçekleştirdi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Elazığ’da Temel Attı SİYASET

Merasimde temeli atılan ve açılışı yapılan 8 tesisin toplam yatırım bedeli 386 milyon lirayı buluyor.

Elazığ Valiliği önünde gerçekleştirilen merasimde konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu şehre Bakanlığın kapılarını kapatarak bütün genel müdürleri ile birlikte geldiğini ifade ederek şunları söyledi:

“Yiğitler diyarında Elazığlılarla beraber olmaktan mutluluk duyuyorum. Aziz şehir her şeyin en iyisine layık. Sayın Cumhurbaşkanımız 2003 yılında Başbakan olduktan sonra bana İstanbul’da işimiz bitti şimdi Türkiye’nin su meselesini çözeceksin dedi. Bunun üzerine Devlet Su İşleri’ne (DSİ) Genel Müdür olarak göreve geldim. O zaman Elazığ’da her şey iz ödenek olarak duruyordu. Yani bugünün parasıyla 1 lira yatırım bütçesi ayrılmış iş öylece bekliyordu. O günlerden bu yana Elazığ yatırıma doydu. Burada Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ndan sonra en büyük yatırım yapan Bakanlık olduk. Bu yıldan sonra birinciliği alacağız.” 

Konuşmasında 15 Temmuz gecesi Türkiye’nin ve Elazığ’ın dirayetli duruşundan bahseden Eroğlu terörle mücadele hususunda ise son terörist etkisiz hale getirilene kadar bu mücadelenin devam edeceğini belirtti.

“Biz bugün buraya 386 milyonluk tesislerin temelini ve açılışları yapmak üzere geldik. Biraz sonra bu tesislerin temelini atarken yatırımcı firmayla pazarlık yapacak ve açılış tarih saatini belirleyeceğiz” diyen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, “Benim burada bir arzum vardı.  Şorşor Deresi’ni muhteşem bir şekilde yapalım dedik. Projesini hazırladım.  Korkulukları vatandaşlar seçecek.  Çok zarif bir şekilde yapacağız. Elazığ her şeyin en iyisini hak ediyor” diye konuştu.

Elazığ’da ki ormancılık çalışmalarına da değinen Bakan Prof. Dr. Eroğlu Elazığ’a gelirken eli boş gelmenin caiz olmadığını belirterek 20 yatırım müjdesiyle şehre geldiğini ve bunların toplam yatırım bedelinin 315 milyon lira olduğu bilgisini verdi.

Elazığ’ın n bahtının açık olduğunu kaydeden Prof. Dr. Eroğlu “Buranın cazibe merkezleri arasına girmesi lazım.  Her türlü teşviği sağlıyoruz ve iş adamlarımızı buraya bekliyoruz. Ayrıca Doğu Anadolu Projesi 2019 yılı sonuna kadar bitecek. Sulamadan icmesuyuna barajdan ağaçlandırmaya bütün hedefleri gerçekleştireceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve protokol üyeleri butonlara basarak 8 tesisin toplu temel atma ve açılışını gerçekleştirdi.

Temeli Atılan ve Açılışı Yapılan Tesisler

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun, gerçekleştirdiği merasimde DSİ tarafından inşa edilecek Elazığ İçmesuyu İsale Hattı, Elazığ İçmesuyu Arıtma Tesisi, Kanatlı Sulaması, Kovancılar Tatar Barajı, Karakoçan Sarıcan Barajı ile Merkez Gümüşkavak Mahallesi (Şorşor Deresi) Taşkın Koruma ve Islah Projesi’nin temelleri atıldı.

Ayrıca OGM tarafından yapılması planlanan ağaçlandırma ve ormancılık projelerinin de temellerinin atıldığı merasimde yine DSİ’ce yapımı tamamlanan Kovancılar Karınca Köyü ve Arıcak Kayahisar Köyü taşkın koruma tesislerinin açılışı gerçekleştirildi.

Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından temeli atılan tesislerden birisi olan 141.904 metrelik Elazığ İçmesuyu İsale Hattı ile toplam yıllık 44,18 milyon m3 su Hamzabey Barajı’ndan alınarak arıtma tesisine iletilecek. 386 milyon lira yatırım bedelli toplam 8 tesisten 7’sinin tamamlanarak hizmete alınmasıyla ve açılışı yapılan müteferrik taşkın koruma tesisleriyle ayrıca Elazığ’da 84.290 dekar zirai alan sulamaya açılacak, Elazığ’a günlük 160 bin metreküp su arıtılacak ve 7 yerleşim yeri taşkın zararlarından korunacak. Ayrıca ağaçlandırma ve ormancılık projeleri başlatılacak.

Diğer yandan merasimde 5 aileye gelir getirici tür sertifikası, 13 aileye Orköy sertifikası ve 3 aileye Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi çerçevesinde kredi verildi.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet