Başkan Yanılmaz, Akademisyenleri Ağırladı

Başkan Mücahit Yanılmaz, Geçmişin Birikimini Geleceğe Taşımanın Gayretiyle Çalışıyoruz.

Başkan Yanılmaz, Akademisyenleri Ağırladı EĞİTİM

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, şehrin sahip olduğu 4 bin yıllık medeniyet ışığında, Elazığ Belediyesi olarak kültürel ve fiziki çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, “Geçmişin birikimini geleceğe taşımanın gayreti içinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

BAŞKAN YANILMAZ, AKADEMİSYENLERİ AĞIRLADI

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı (ATAM), Elazığ Valiliği, Elazığ Belediyesi ve Fırat Üniversitesi işbirliğiyle 19-21 Ekim tarihleri arasında Elazığ’da düzenlenen “Türk Basın Tarihi Uluslararası Sempozyumu”na katılan akademisyen ve davetlileri akşam yemeğinde ağırladı.

Kültür Park Mamurat’ül Aziz salonunda gerçekleşen buluşmada konuşan Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı (ATAM)Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ali Beyhan, sempozyumun Elazığ’da gösterilen misafirlik, ilme ve bilme verilen önemden dolayı çok daha anlamlı geçtiğini ifade ederek, “Elazığ Belediye Başkanımıza gösterdikleri misafirperverlikten dolayı çok teşekkür ediyorum” dedi.

BAŞKAN YANILMAZ: “HARPUT, İLMİYLE SANATIYLA, KÜLTÜRÜYLE BİR MEDENİYET MERKEZİDİR”

“El aziz, Mamurat’ül Aziz ismiyle müsemma şehrimizde siz değerli konuklarımızı ağırlamaktan mutluluk duyuyorum” diyen Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz ise şunları kaydetti: “Dört bin yıllık kadim bir medeniyete sahip olan Harput, sahip olduğu birikimiyle hem ulusal, hem uluslararası alanda kendine yer bulmuş özel bir medeniyettir.  Harput medeniyeti, Harput havzasında hakim olmuş, 1085 Harput’un Fethi ve İslamlaşması ile birlikte ise hep gelişerek, büyümüştür. 1700-1800’lü yıllarda İslam dünyasında güzel Kur’an-ı Kerim okumak isteyenler Harput Kura Üniversitesi’nde eğitim alırlardı. Harput o yıllarda, bu alanda İslam aleminde kendini ispatlamış, söz sahibi bir konumdaydı. Harput, ilmiyle, sanatıyla, kültürüyle, yetiştirdiği alim, sanatkar ve şairleriyle bir medeniyet merkezidir.”

Elazığ Belediyesi olarak sahip olunan 4 bin yıllık medeniyet ışığında, kültürel ve fiziki çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Başkan Yanılmaz, “Geçmişin birikimini geleceğe taşımanın gayreti içinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.  

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet