Elazığ Türk Ocağından Milli Birlik Parkı Projesi

Türk Ocakları Elazığ Şubesi yıkılan eski Emniyet Müdürlüğü binasının yerinin "MİLLİ BİRLİK PARKI" olarak değerlendirilmesini istiyor.

Elazığ Türk Ocağından Milli Birlik Parkı Projesi GÜNDEM

Elazığ Türk Ocağı Başkanı Habip YAŞAR yaptığı açıklamada, "18 Ağustos 2016 tarihinde ilimiz Elazığ’da PKK terör örgütünce Elazığ İl Emniyet Müdürlüğüne bomba yüklü araçla gerçekleştirilen terör saldırısı sonucu 3 polis memurumuz şehit olmuş, 217 vatandaşımız ise yaralanmıştı. Saldırı sonrası ağır hasar gören ve kullanılamaz hale gelen Elazığ İl Emniyet Müdürlüğü binası tüm çalışan ve ekipmanları ile başka bir yere nakledilmiş ve faaliyetlerine orada devam etmektedir.

Aradan geçen iki aylık süre zarfında ağır tahribat gören binanın yerine ne yapılacağı ve nasıl yapılacağı Elazığ kamuoyunca tartışma konusudur. Öncelikle buradaki bu binanın gecikmiş de olsa yıkılıyor olması önemlidir. Asıl bundan sonra önemli olan ise şehrin en gözde yeri, cazibe merkezi ve kavşak noktası olan bu bölgenin hangi amaçla kullanılacak olmasıdır. Elazığ Türk Ocağı olarak ilk diyeceğimiz şudur ki: Bu alanın ranta, imara, otel ve Avm benzeri yapılara verilmesinin ve peşkeş çekilmesinin karşısında olacağımızdır. Böyle bir iç niyet dahi varsa kimseler buna tevessül etmesin!

Bu alan için Elazığ Türk Ocağı olarak tarihsel misyonumuzun bize yüklediği görev ve sorumluluklar noktasında hassasiyetlerimiz, önceliklerimiz vardır. Her Elazığlı kadar bu şehir için biz Türk Ocaklılarında söz söyleme hakkı bulunmaktadır.

Çubukoğulları Beyliği kurucusu Çubuk Beyin 1085 yılından beri Türk İslam beldesi kıldığı kadim şehir Harput'un ruhu, mayası ve onun kültürel varlığı, bugün de vatanperver, milliyetperver insanların yaşadığı Elazığ şehri üzerinde varlığını bizlere hissettirmektedir. Bundan dolayıdır ki Eski Emniyet Müdürlüğünün bulunduğu alan tarihi köklerimizi ve bugünkü değerlerimizi ortak bir alanda yaşatacak, bunları genç kuşaklara aktaracak, yeni nesillere tanıtacak, milletimize kendini ve değerlerini hatırlatacak “MİLLİ BİRLİK PARKI” olarak inşa edilmelidir.

MİLLİ BİRLİK PARKI” içerisinde neler olmalıdır sorusu elbette ki çok fazla detaylandırılabilir. Bizim önerdiğimiz çerçeve Harput’un fethi olan 1085 yılı ile 2016 yılları arasını ihtiva edecek, bütün bir Elazığ tarihini içinde yaşatacak şekildedir. Bu dönem içerisindeki büyük tarihi şahsiyetler, komutanlar, bu toprağın yetiştirdiği alimler, sanatkarlar, edipler, 1085’den 18 Ağustos 2016 tarihli büyük terör saldırısına kadar bu toprakları vatan kılmak için aziz canlarını feda eden mübarek şühedalar ve daha nice isimsiz kahramanlar “MİLLİ BİRLİK PARKI”nı gül bahçesine çevirecek, bizleri etrafında birlik ve dirlik içinde tutacaktır. 

Bunların tamamına minnet borçluyuz:

1085 yılında Harput’u ilk kez fetheden Çubuk Beye minnet borçluyuz,

Artukoğlu beyi Belek Gazi’ye minnet borçluyuz,

Akkoyunlular Hükümdarı Uzun Hasan’a ve annesi Sara Hatun’a minnet borçluyuz,

Arap Baba’ya, Fatih Ahmet Baba’ya, Anguzu Baba’ya minnet borçluyuz,

Harput’u Osmanlı kılan Yavuz Sultan Selim’e minnet borçluyuz,

Anadolu işgal edilmişken Sivas’ta bağımsızlık ateşini yakan, El-aziz’i temsil eden delegelere minnet borçluyuz,

Pkk terör örgütünün katlettiği polislerimize, askerlerimize, korucularımıza, öğretmenlerimize ve onların kıymetli ailelerine minnet borçluyuz,

Bahaeddin Ögel’e, İshak Sunguroğlu’na, Fikret Memişoğlu’na, Enver Demirbağ’a ve nicesine minnet borçluyuz,

MİLLİ BİRLİK PARKI” ile Türk milletine ve şehrimiz Elazığ'a canıyla, kılıcıyla, kalemiyle, ilmiyle, sazıyla, sözüyle hizmet edenlere, minnet borçlu olduğumuz yukarıda saydığımız veya sayamadığımız daha pek çok değerimize, tarihi şahsiyetlerimize belki bu vesile ile borcumuzu ödemiş olabiliriz. Ve daha da önemlisi bu şahsiyetleri genç kuşaklarla buluşturmuş olacağız. Geçmişini unutmadan geleceğe adım adım yürüyen, kutlu ecdadın izinde Türk İslam adına mücadele edecek olan yeni nesilleri yetiştirmek bizim elimizde. 

Başta ilimiz Valisi Sayın Murat Zorluoğlu’ndan, diğer yetkili kuruluşlardan ve öncelikle vatansever, milliyetperver Elazığlı hemşehrilerimizden "MİLLİ BİRLİK PARKI" önerimize sahip çıkmalarını ve önemsemelerini bekliyoruz.

Elazığ için bunu başarabilmeliyiz." dedi...

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet