Vali Zorluoğlu, Elazığ’da Darbe Yanlısı Asker Ve Polisler Vardı

Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu, Kanal Fırat ve Kanal E Televizyonunda “Zeki Akbıyık ile Gündem” programının konuğu oldu.

Vali Zorluoğlu, Elazığ’da Darbe Yanlısı Asker Ve Polisler Vardı GÜNDEM

Valilik konağından gerçekleştirilen, Kanal Fırat ve Kanal E Televizyonlarından canlı olarak yayınlanan programda önemli açıklamalar yapan Vali Murat Zorluoğlu, Elazığ’daki 20 aylık görev sürecini değerlendirdi.

15 Temmuz Darbe girişimine değinen Vali Zorluoğlu, darbe girişimine zamanında müdahale edildiğinin altını çizerek o gece ve sonrasında Elazığ’da yaşananları anlattı. Vali Zorluoğlu, “Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en menfur saldırılarından birini yaşadık. Bu sadece darbe girişimi değildi. Bu yapılan darbe girişimiyle birlikte Türkiye’yi yönetilemez hale getirip işgale açık hale getirmek ve işgal edilmesine sebep olmaktı. Çok şükür zamanında müdahaleler yapıldı. Sayın Cumhurbaşkanının millete yaptığı çağrı çok büyük bir etki yaptı” dedi.

“ELAZIĞ’DA DARBE YANLISI ASKER VE POLİSLER VARDI”

Elazığ’da da darbe yanlısı asker ve polislerin olduğunun altını çizen Vali Murat Zorluoğlu, “Ben darbe gecesi izinliydim. Çaykara’da Aşağı Kumlu köyünde oturuyordum. Sosyal medyadan haberi alınca televizyonu açtık. Baktık ki gerçekten boğaz köprüsü kapatılmış. Bunu görünce gerekli mevkileri aradık. Apar topar toplanıp Elazığ’a doğru yola çıktık. Yolda gelirken yapılması gereken şeylerle ilgili vali vekiline, emniyet müdürüne ve jandarma komutanına verdik. Burada güvenlik bürokrasisinin hiçbiri bizim talimatımız dışına çıkmamıştır. Buna Kolordu Komutanı da dahildir. Elazığ’da darbe yanlısı, darbe sevdalısı askerler, polisler vardı. Ama onların eylem yapmasına fırsat verilmedi. Elazığ o geceyi kimsenin burnu kanamadan atlattı” ifadelerini kullandı.

“750 GÖREVDEN UZAKLAŞTIRMA, 560 İHRAÇ, 380 TUTUKLAMA VAR”

FETÖ operasyonları hakkında bilgi veren Vali Zorluoğlu, “Elazığ’da 750 civarında personelin görevden alındığını söyleyerek, “FETÖ operasyonları kapsamında Elazığ’da yaklaşık 750 civarında kamu görevlisi görevden geçici olarak uzaklaştırıldı. Bunların büyük bölümü polis. İhraç edilen personel sayısı 560’ın biraz üzerinde. KHK ile bu kişiler ihraç edildiler. 290 civarında tutuklanan kamu görevlisi var. Sivil tutuklamaya baktığımız zaman da 90 civarında tutuklama var. Toplamda 380 tutuklama var. Adli kontrolle serbest bırakılan 130 kişi var” dedi.

“SALDIRININ VALİLİK KONUTUNA YAPILDIĞINI SANDIM”

Elazığ Emniyet Müdürlüğü’ne yapılan bombalı saldırıyla ilgili ayrıntıları açıklayan Vali Murat Zorluoğlu, “Diyarbakır Lice’den ara yolları kullanarak geldi. İmam Efendi bulvarı üzerinden Emniyetin önüne geldiğini değerlendiriyoruz. O gün Ankara’ya gideceğim için izinliydik. Valilik konutunda kahvaltı yapıyorduk. Sesi duyunca ben saldırı konuta oldu diye sandım. Tabi kısmen konutta da hasar oldu. Olayın hemen ardından oraya gittim. Çok süratli bir şekilde yararlılara müdahale edildi. Elazığ’da şehit sayısının 3’de kalmasında yaralılara anında müdahale edilmesi sayesinde oldu. Tabi maalesef 3 vatan evladımız şehit oldu. Güvenlik özgürlük dengesini Elazığ’da sağlamaya çalışıyoruz. 15 Temmuzdan buyana vatanperver polis memurlarımız gece gündüz çalışıyorlar. O çocuklara gereken kıymeti vermek lazım. Bir yerine üç çalıştılar. Alınlarından öpülecek çocuklar. Aynı şekilde jandarma da öyledir. Eksik personel sayısına rağmen, eskisinden daha çok çalışarak bu açığı kapattılar” dedi.

“ARSA TOKİ’YE VERİLECEK GİBİ DURUYOR”

Emniyet Müdürlüğü’nün yerinde gelinen son durum hakkında da bilgiler veren Vali Zorluoğlu, Emniyet Müdürlüğü’nün yeni binasının Polis Okulu içerisindeki arsaya yapılacağını, yeni binanın projesinin hazır olduğunu ve TOKİ’nin yeni müdürlük binasını yapacağını söyledi. Zorluoğlu, yeni binanın çok kısa bir zamanda başlayacağını vurgulayarak Çaydaçıra Kavşağındaki Emniyet Müdürlüğü arsasının TOKİ’ye verilecek gibi durduğunu belirtti. Kendisinin de oranın park olmasını istediğini ancak yeni Emniyet Müdürlüğü binasının yapılması için bazı fedakarlıklarda bulunması gerektiğini ifade etti.

“ELAZIĞ İÇİN HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR”

Elazığ’ın cazibe merkezi seçilmesiyle ilgili soruları yanıtlayan Vali Zorluoğlu, Elazığ’ın cazibe merkezi seçilmesinin önemini anlattı ve “Elazığ için benim kanattim hayati önem taşıyor. Bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmemiz gerekiyor. Bunun için Elazığ’da potansiyel var. Valilik bünyesinde kurduğumuz yatırım izleme merkezini güçlendiriyoruz. Elazığ’a yatırımcı gelmesi için Vali olarak ben ciddi mesai harcıyorum. Bizim planımız Ankara’da İstanbul’da Bursa’da gerekirse çok hemşerimizin yaşadığı Almanya’da bizzat işadamlarımızın ayağına gidip bu meseleyi anlatmak istiyoruz. Elazığ’ın cazibe merkezi seçilmesi noktasında 4 milletvekilimizin çok etkin rolü vardı. Kendilerine şehir adına teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

“BELEDİYE BAŞKANIYLA ARAMDA BİR SORUN YOK”

Elazığ’daki yöneticiler arasındaki ilişkiyi değerlendiren Vali Murat Zorluoğlu,  “milletvekillerimizle valilik arasında olgun bir ilişki var. Milletvekili Vali ilişkisinin ötesine geçmiş arkadaşlığa dostluğa dönüşen bir ilişki var. Tabi ki sorunlarımız olabiliyor. Ama mesele bunları oturup konuşup çözebilmektir. Bütün vekillerimizle oturup bütün meselelerimizi konuşuyoruz. Belediye Başkanıyla Vali arasında bir problem yok. Bu algı kısmen oluşturulmaya çalışılıyor. Valiyle Belediye Başkanı arasında, belediye başkanıyla milletvekili arasında sorun olması bazı kesimleri mutlu ediyor, onu konuşuyorlar. Kesinlikle Belediye Başkanıyla benim aramda sorun olmaz. Biz buraya sorun oluşturmak için gelmedik. Millete memlekete hizmet için geldik. İkincisi Belediye neticede bir kurumdur. Bizim bir kurumumuzla sorun yaşamamız diye bir durum olmaz. Tam aksine daha da gelişen iyileşen bir ilişkimiz vardır. Ortak projelerimiz var. Yakında Valilikle Belediyenin ortak projeleri bu şehirde adete parlayacak ” dedi.

“TAM GÜN EĞİTİM İÇİN 25 OKULA İHTİYACIMIZ VAR”

İl Özel İdaresi’nin Malatya yolundaki eski hizmet binasının satış işlemleriyle ilgili olarak gelecek parayı Elazığ’da eğitime harcayacaklarını belirten Vali Zorluoğlu, “O önemli bir gelir. Biz Allah’ın izniyle onu satarız. Biz bu parayı Elazığ’daki çocuklarımıza harcayacağız. Elazığ’da tam gün eğitime geçmek için harcayacağız. Bir buçuk yıldır Elazığ’da tam gün eğitime geçilmeli diyoruz. Yaklaşık 25 tane okula ihtiyacımız var. 600 dersliğe tekabül ediyor. Arsayı satıp büyük bir bölümünü bu işe harcayacağız. Türkiye’de belki sorunsuz olarak tam gün eğitime geçen illerden biri Elazığ olacak” ifadelerini kullandı.

“ELAZIĞ’A BÜYÜKŞEHİR MEYDANI LAZIM”

Bölge müdürlüklerinin şehir dışına taşınması noktasında Belediyeyle birlikte ciddi bir çalışma yaptıklarını belirten Vali Zorluoğlu, DSİ Bölge Müdürlüğü’nün yıkılacağını ve daha geride yapılacağını söyledi. Vali Murat Zorluoğlu, “Elazığ’a bir büyükşehir meydanı lazım. Elazığ’ın şehir meydanı yok. Birçok şehirde de yok. Öğretmenevi ile Yeni Hükümet konağı arasındaki alanın meydan yapılması gerektiğini konuştuk. Mehmet Akif Ersoy lisesinin yıkılarak başka bir yere taşıyacağız, meydanı yeni valilik binamızla buluşturacağız ve trafiği de alttan vereceğiz. Ama bu henüz proje aşamasında” dedi. Vali Zorluoğlu, ayrıca yeni Valilik binasına 2017’nin ikinci yarısında taşınmayı planladıklarını söyledi.

“500 MİLYONLUK PROJE”

Uluoava Sulama Projesi’nin yılların meselesi olduğunu söyleyen Vali Zorluoğlu, “Elazığ’da tarım çeşitliğini ve istihdamı artıracak bir proje. Bu proje 500 milyonluk bir yatırım. Kolay değil. Bu projenin yatırım programında bulunuyor olması bile büyük bir şeydir. İnşallah 2017 yatırım programına da yapım olarak girecek. Orman ve Su İşleri Bakanımız da Nisan Mayıs gibi temelini atacağız dedi. Uluova’nın kısa zamanda ihalesinin yapılacağını düşünüyorum” dedi.

“MALATYALILAR BİZİM EN YAKIN DOSTLARIMIZ”

Elazığspor –  Yeni Malatyaspor karşılaşmasına değinen Elazığ Valisi Murat Zorluoğlu, “Elazığ Emniyet Müdürlüğüne yapılan saldırıda gördük ki Malatyalılar bizim en yakın dostlarımız. Hemen Elazığ’a gelerek kan verdiler. Futbol bir rekabet alanı ama aynı zamanda ezeli dostluklarında olduğu bir alan. Hemen komşumuz her sorunda ilk başvura bileceğimiz yer, onlarında aynı şey bizim. Bizde onlar için aynı şeyi ifade ediyoruz. Bir maçta bir araya gelip te olgunluk içerisinde biz bunu götüremiyorsak o zaman yazık bize. Biz bu sene bunu yasaklamayalım dedik. Birliktelik ruhunu en güzel şekilde tüm Türkiye’ye dünyaya gösterelim. Malatya’dan cumartesi günü 800’ü biraz daha aşan seyirci gelecek. Elazığ’a yakışan bu kardeşlerini, bu komşularını misafirperverlikle ağırlamaktır. Elazığ’ın misafirperverliklerini bütün örneklerini görmek istiyoruz. Tabi arzumuz o karşılaşmada Elazığspor’un 3 puan almasıdır” ifadelerini kullandı. 

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet