Keban Barajında Öyle Balıklar Çıktı ki !

Elazığ’da Keban Barajı’ndan çıkan dev turna balıkları balıkçıların yüzünü güldürüyor.

Keban Barajında Öyle Balıklar Çıktı ki ! EKONOMİ

Balıkçılar son olarak 2 metre uzunluğunda dev turna balığını yakalayarak pazara getirdi. Keban Barajı’nda ava çıkan balıkçılar, 82 kilogram ağırlığında, 2 metre boyunda dev turna balığı yakaladı. Yakalanan turna balığını balıkçılar pazarına getiren 10 yıllık balıkçı Mehmet Bakırcı, kilosunu 25 liradan satışa çıkardı. Bakırcı, dükkanına astığı dev balığın üzerine ‘baba’, yanına astığı diğer 2 turna balığına da‘oğul’ ve ‘kız’ yazılı pankart yazması dikkat çekti.


Havaların sıcak gitmesinden dolayı bereketli bir sezon geçirdiklerini belirten Bakırcı, turna balığında artış varken sazanda azalma olduğunu söyledi

.
Keban Barajı’nda 82 kilogram ağırlığında 2 metre boyunda Turna balığı yakaladıklarını vurgulayan Mehmet Bakırcı, “Geçen hafta 60 kiloluğunu yakalayıp satmıştık. Bunu da Cuma günü öğlen namazından sonra 25 liradan et olarak satışa sunacağız. Bu büyüklükte balık ilk defa yakalandı. Bu balık kayıkçılarımız tarafından Keban barajında Tor denilen oltayla yakalandı” dedi.


Turna, mevsiminin olmadığına dikkat çeken Bakırcı, “Turna genelde şubat mevsiminde çıkar. Havaların sıcak gitmesinden dolayı şuanda bereketli bir sezon geçiriyoruz. Sazan balığında azalma var ama turnada çoğalma var. Keban barajı bereketli ama bilinçsiz avlanmadan dolayı şuan yavaş yavaş nesilleri tükenme noktasına geldi. Sazan balığın da sıkıntı çekiyoruz” diye konuştu.

Kaynak: İHA - İhlas Haber Ajansı
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet