Elazığlı Heykeltıraş Nurettin Orhan Anıldı

Elazığ’ın tanınmış sanatçılarından Heykeltıraş Nurettin Orhan, düzenlenen programla anıldı.

Elazığlı Heykeltıraş Nurettin Orhan Anıldı KÜLTÜR-SANAT

İl Halk Kütüphanesinde yapılan çalıştaya, Nurettin Orhan’ın oğlu Uygur Orhan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Tahsin Öztürk, İl Halk Kütüphanesi Müdürü Ahmet Pirinçci, çok sayıda sanatçı ve davetli katıldı. Balak Gazi Heykeli ve Çayda Çıra Anıtı gibi birçok esere imza atan Elazığlı ünlü Heykeltıraş Nurettin Orhan, ‘Gelenek, Külleri Saklamak Değil, Ateşi Canlı Tutmaktır” sloganıyla düzenlenen çalıştayda anıldı. 5. yıl dönümü münasebetiyle yapılan çalıştayda katılımcılar, Nurettin Orhan ile ilgili anılarını paylaştı.

Nurettin Orhan gibi değerlerin yaşatılması için ateşin canlı tutulması gerektiğini ifade eden İl Kültür ve Turizm Müdürü Tahsin Öztürk, Nurettin Orhan’ın Elazığ ve Türk sanatı içi çok büyük bir değer olduğunu söyledi.

İnsanlık tarihinin başlangıcından bugüne kadar sanatın var olduğunu belirten Ressam Gülizar Kılıç ise , “Herkes kendine göre bu etkinliğini sürdürmüş. Sanatın iyileştirme ve güzelleştirme gücüne inananlardanım. Nurettin Orhan, leylaklar açarken doğmuş. Belli ki dünyayı güzelleştirmeye, iyileştirmeye ve dönüştürmeye aday olarak doğmuş. Sanatın aynı zamanda uygarlığın temsilcisi olduğunu da inanıyorum. Dünyayı değiştirmenin ve güzelleştirmenin 3 tanesi ögesi var diyorlar. Birincisi işçi, ikincisi bilim ve üçüncüsü ise sanat diyorlar. İşçiler demiri, taşı oyarak dönüştürüyor. Dünyayı güzelleştiriyor ve güç katıyorlar. Bilimde yeni bir dünya yaratmak için uğraşıyor. Ama sanatçılar çok yoğun bir süreçten geçiyor. Pek de değeri bilinmemiş Nurettin Orhan gibi. Sanat ne kadar güzel ve iyiye giderse insanileşmekte o kadar çok boyutlu oluyor” dedi.

Program, sinevizyon gösterisiyle sona erdi.

Kaynak: İHA - İhlas Haber Ajansı
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet