Elazığ'da 1. Geleneksel Hamsi Festivali Düzenlendi

Elazığ'da düzenlenen 1. Geleneksel Hamsi Festivali renkli görüntülere sahne oldu.

Elazığ'da 1. Geleneksel Hamsi Festivali Düzenlendi KÜLTÜR-SANAT

Fırat Üniversitesi Trabzon Sporcular Topluluğu tarafından düzenlenen Hamsi Festivali’nde yüzlerce Karadenizli genç bir yandan hamsi pişirip yerken, diğer yandan da yöresel şarkı ve türkülerini söyleyip, horon tepti. Kasalarca hamsinin ikram edildiği festivalde, öğrencilerin horon ve kolbastı oyunları renkli görüntülere sahne oldu. Akpınar mesire alanında yapılan festivale, Fırat Üniversitesi Trabzon Sporcular Topluluğu Başkanı Ahmet Ali Yavuz Aslan, TÜRSAB 2. Başkanı Cuma Gülnar ve Fırat Üniversitesi Trabzon Sporcular Topluluğu üyeleri katıldı.

Türkiye'de 58 üniversitede Üni-TS topluluğunun olduğunu belirten Aslan, "Bu festivalde, Elazığ ve Trabzon arasındaki kültür köprüsünü kurmayı amaçlıyoruz. İnşallah önümüzdeki günlerde Karadeniz Gecesi yapmayı planlıyoruz. Biz yeşilliğin kucağından buraya geldik. İlk geldiğimiz zaman zorlandık. Ama şuan Elazığ memleketim diyebileceğim bir yer. Çünkü bana çok katkısı oldu" dedi.

Bu yıl Elazığ'da 2. yılının olduğunu dile getiren Abdulkadir Çalışkan ise, "Elazığ'a ilk geldiğimde Trabzonspor kulüp mağazasını aramaya başladım. Hamsi satan yerlere bakıyorum hep ezik hamsi geliyor. Biz alışmışız denizden çıkan hamsiyi tavaya atmaya. İlk sene burada hamsi yiyemedik. Sınıfta da kaldık. Çünkü sürekli Trabzon'a hamsi yemeye gidiyordum. İkinci sene böyle bir etkinlik yaptık. Festivalimiz çok güzel geçiyor" diye konuştu. 

Trabzon'dan Elazığ'a üniversite okumak için gelen Sefa Aslan, "Yapmış olduğumuz etkinlik amacına ulaştı. Herkes burada eğleniyor ve coşuyor" ifadelerinde bulundu. 

Kaynak: İHA - İhlas Haber Ajansı
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet