Fırat Üniversitesinde Parkinson Ameliyatları Başladı

Fırat Üniversitesi (FÜ) Hastanesi’nde Beyin ve Sinir Cerrahi Bölümü tarafından bölgede ilk defa Parkinson ameliyatları başarı ile yapıldı.

Fırat Üniversitesinde Parkinson Ameliyatları Başladı SAĞLIK

FÜ Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fatih Serhat Erol, halk arasında beyin pili ameliyatı olarak da bilinen bu operasyonun bölgede ilk defa yapıldığını söyledi. Parkinson hastalığının yaşla birlikte daha sık görülen bir rahatsızlık olduğunu aktaran Prof. Dr. Erol, "Hastalarda ilaç kullanımına rağmen ilerleyen yıllarda ilaçların yetersiz kalması veya yoğun ilaç kullanımına bağlı vücutta istenmeyen hareketler şeklinde yan etkiler oluşmaktadır. Ellerde şiddetli titreme, vücutta katılık, hareketlerde yavaşlama gibi şikayetlerle karşımıza çıkan Parkinson hastalarında ilacın tedavi edemediği süreçte, artık beyin pili ameliyatının yapılması gereklidir. Ciddi bir teknolojik altyapı ve yüksek maliyette cihazlar gerektiren bu ameliyatlar Ekim ayı itibariyle öncelikli olarak ilimizin ve bölgemizin hizmetine sunulmuştur. Beyin pili ameliyatları ciddi bir ekip çalışması sonucudur. Yaklaşık 2 yılı aşkın süredir Rektörümüz Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ’ında desteği ile gereken tüm eğitim ve teknolojik altyapı gereksinimleri tamamlandı. Misafir Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ersoy Kocabıyık , Hastanemiz Beyin ve Sinir Cerrahi AD Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sait Öztürk ve Nöroloji AD Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Murat Gönen’den oluşan ekip sayesinde Parkinson ameliyatları başarı bir şekilde yapılmıştır” dedi.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ameliyat masraflarının tamamen karşılandığını da aktaran Prof. Dr. Erol, hastalardan bu ameliyat için ek bir ücret alınmadığını, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bu operasyonu yapan tek merkezin Fırat Üniversitesi Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği olduğunu dile getirdi. 

Kaynak: İHA - İhlas Haber Ajansı
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet