Ahmet Yesevi ve Tasavvuf Anlayışı Konuşuldu

Elazığ Belediyesi şehir kültürüne katkı sağlamak amacıyla düzenlediği kültür-sanat organizasyonlarının 323. programında Ahmet Yesevi ve Tasavvuf Anlayışı konuşuldu.

Ahmet Yesevi ve Tasavvuf Anlayışı Konuşuldu KÜLTÜR-SANAT

Elazığ Belediyesi ve Elazığ Ahmet Yesevi Sosyal Bilimler Lisesi işbirliğiyle ölümünün 850. yıldönümünde, Hoca Ahmet Yesevi’yi anmak, anlamak ve geleceğe taşımak amacıyla düzenlenen konferans Elazığ Belediyesi Kültür Merkezi’nde çok sayıda davetli ve öğrencinin katılımıyla gerçekleşti.

Ahmet Yesevi’nin hayatının konu alındığı Sinevizyon gösterisi ile başlayan program, Fırat Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. İhsan Soysaldı’nın konuşmalarıyla devam etti. Programda Ahmet Yesevi’nin fikirlerinin, düşüncelerinin ve manevi kişiliğinin doğru anlaşılması ve yaşatılması için bilgiler veren Soysaldı konuşmalarına “Tasavvuf döneminde büyük izler bırakan Hoca Ahmet Yesevi bir Sufi’dir, bir tasavvuf büyüğüdür. İslam Tasavvufu’nu İslam’dan ayrı bir düşünceymiş gibi görmek veya ayrı bir yaşayış biçimi olarak görmek yanlıştır. İslam dönemlerini ele aldığımızda tasavvuf anlayışı üç dönemde ele alınır. Bunların ilki Hazreti Peygamber’in hayatıyla başlayan ve hicri ikinci asrın ortalarına kadar devam eden dönemi kapsayan Züht dönemidir. İkincisi tasavvuf dönemi, üçüncüsü ise tarikatlar dönemidir. Hoca Ahmet Yesevi ikinci döneme yani tasavvuf dönemine büyük katkıları olmuş ve tasavvuf anlayışında derin izler bırakmış bir İslam bilginidir” şeklinde devam etti.

Program sonunda katkılarından dolayı Elazığ Belediyesine, Fırat Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. İhsan Soysaldı’ya, Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti’ne ve katılımcılara teşekkür eden Elazığ Ahmet Yesevi Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü Mehmet Okur, Ahmet Yesevi’nin gençlere ve gelecek nesillere tanıtılması için eğitimlerine devam edeceklerini belirtti.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet