Ulu Camii, Pisa Kulesinin Şöhretini İkinci Plana İtmiştir

Başkan Mücahit Yanılmaz, 3.5 ile 7 derece açı farkıyla bir eğime sahip olan Harput Ulu Camii minaresinin, Pisa Kulesinin şöhretini ikinci plana ittiğini söyledi.

Ulu Camii, Pisa Kulesinin Şöhretini İkinci Plana İtmiştir KÜLTÜR-SANAT

Selçuklu döneminde inşa edilen ve 3.5 ile 7 derece arasında değişen eğikliği ile Pisa Kulesi'nden daha fazla eğri olduğu tescillenen Harput Ulu Camii, ülke basınında ilgi görmeye devam ediyor.

ATV ekranlarından Melih Altınok’un sunduğu ‘Son Durak’ programına telefonla konuk olan Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz,  Harput’un 4 bin yıllık tarihiyle kadim bir kültür ve medeniyete sahip olduğunu kaydetti.

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Harput’un başta Ulu Camii olmak üzere pek çok tarihi eseri bağrında barındırdığını ifade eden Başkan Yanılmaz, “Harput Ulu Camii 859 yıllık bir eser. Güçlü bir yapıya sahip olan minarenin yıkılma tehlikesi bulunmuyor. Bir rivayete göre minare Kıbleye dönük olarak bilinçli bir şekilde eğri inşa edilmiştir. Bir başka rivayete göre ise minarenin tarihsel süreçte yaşanan depremler sonucu eğildiği yönündedir. Ancak ilk ihtimalin daha güçlü olduğuna inanıyorum. Bu cami minaresinin statik hesaplarının bu doğrultuda yapılarak, inşa edildiği ihtimali çok güçlüdür” dedi.

Ulu Cami minaresinin 3.5 ile 7 derece açı farkıyla bir eğime sahip olduğunun tescillendiğini ve bu açıyla Pisa Kulesi'nden daha fazla eğime sahip olduğunun kanıtlandığını anlatan Başkan Yanılmaz, “Bu durumda Pisa Kulesinin şöhreti ikinci plana itilmiştir. Pisa Kulesi 3.99 derecelik bir  eğime sahipken, Ulu Cami minaresi 3.5 ile 7 derecelik bir eğime sahiptir. Dünyada 7 dereceye kadar bir eğime sahip hiçbir kule bulunmamaktadır. Hem tarih, hem de tarihi eserlerle ilgilenen herkesi Elazığ’a, Harput’a bekliyoruz” diye konuştu.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet