Kadınlara Sağlık Semineri

Anadolu Realist Gençlik Hareketi Derneği üyelerine Medical Park Elazığ Hastanesi doktorları tarafından rahim ağzı kanseri ve meme kanseri konularında seminer verildi.

Kadınlara Sağlık Semineri SAĞLIK

Hastanenin toplantı salonunda gerçekleşen seminere, Medical Park Elazığ Hastanesi Genel Müdürü Op. Dr. Mahmut Yıldız, Anadolu Realist Gençlik Hareketi Derneği üyeleri ve hastane yöneticileri katıldı. Programın açılış konuşmasını yapan hastanenin genel müdürü Op. Dr. Mahmut Yıldız, tüm hastalıklarda olduğu gibi kanserde de erken teşhisin çok önemli olduğunu ve toplumu bilgilendirme amaçlı bu tarz sağlık seminerlerine devam edileceğini dile getirdi.

Meme kanserinde görülebilen bulgular hakkında bilgi veren Genel Cerrahi Uzmanı, Op. Dr. Yusuf Tekeş, "Meme kanserinde görülen ilk belirti ele gelen kitledir ve bu kitlelerin yüzde 90'ı ağrısızdır. Memede tespit edilen her kitle kötü değildir. Bu kitlelerin 10 tanesinden 8‘ i iyi huylu kitlelerdir. Ama yine de elimize gelen her kitle için mutlaka doktora başvurmamız gerekiyor. Bizim meme kanseri teşhisi koyduğumuz her 10 hastadan 9'u kendisi fark etmiştir. Meme kanserinden korkmayalım. Günümüzde meme kanseri tedavisindeki başarı oranı yüzde 95‘lerdedir. Başarıyı etkileyen en önemli faktör erken teşhistir. Erken teşhis için düzenli kontrollerimizi ihmal etmeyelim" dedi.

Tıbbı Onkolog Uzman Dr. Süleyman Erdoğdu ise, haftada 5-6 saat spor, egzersiz ve yürüyüş yapmanın meme kanseri riskini azalttığını söyledi. Erdoğdu, "Erken adet görmek meme kanserini arttıran bir olaydır. Çocukların erken adet görmesini engellemenin en önemli yolu fast fooddan uzak durulması ve spor yapılmasıdır. Bunun dışında alkolden, sigaradan uzak durmak gerekir. 40 yaşından sonra mamografi yapılmasını ve şüpheli bir şey olmadan önce genel cerrahi uzmanına gidilmesini öneriyoruz" diye konuştu. 

Rahim ağzı hastalığının kansere dönüşmeden önlenebileceğini aktaran Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Fethi Hanay'da rahim kanserine en fazla sebep olan HPV virüsü olduğunu söyledi. Hanay, "HPV virüsünün 100'e yakın çeşidi var. Bu virüsün bir kısmı rahim ağzı kanserine sebep oluyor. 100'e yakın çeşidi olan bu virüsün sadece 15 tanesi tehlikelidir. Bu 15 taneden bir kısmı da hiç rahim ağzı kanseri yapmadan genital bölgede siğil oluşturur. Rahim ağzı kanserine neden olan HPV virüsü cinsel ilişkiyle bulaşır. Kişinin birlikte olduğu kişi sayısı arttıkça bu kanseri kapma olasılığı da artar. İlk cinsel ilişki yaşandıktan sonra rahim ağzı kanseri taraması yapılmalıdır" ifadelerini kullandı.

Seminer katılımcıların sorularının yanıtlanması ile sona erdi.

Kaynak: İHA - İhlas Haber Ajansı
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet