İlçe Belediye Başkanları İstişare Toplantısı Yapıldı

İller Bankası Elazığ Bölge Müdürlüğü, ilçe ve belde belediye başkanları ile istişare toplantısı yaptı.

İlçe Belediye Başkanları İstişare Toplantısı Yapıldı EKONOMİ

İller Bankası Elazığ Bölge Müdürlüğü, belediyeler arasından iletişimi artırmak, proje, bilgi, birikim, sorun ve düşüncelerini aktarmak için ilçe ve belde belediye başkanları ile istişare toplantısı yaptı. İller Bankası Elazığ Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda gerçekleşen istişare toplantısına, İller Bankası Elazığ Bölge Müdürü Ali Tekataş, Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Mashar Ayaz, ilçe ve belde belediye başkanları katıldı. Yapılan toplantı ile belediyelerin yaşadığı sorunlar hakkına bilgi edinilip, önlem alınacağını belirten İller Bankası Elazığ Bölge Müdürü Ali Tekataş, sunulacak önerilerin dilenerek çözümler aranacağını söyledi. İller Bankası ile ilgili sıkıntıların dinleneceğini vurgulayan Tekataş, “İller Bankası, belediyelerimizin her türlü ekonomik ve teknik ihtiyaçlarını karşılamak için kurulmuş bir bankadır. Bu anlamda finansal destek sağlar.

Belediyelerimizin bir çoğunda teknik eleman yetersizliğinden dolayı sıkıntılar yaşanıyor. İller Bankası olarak bu açığı gidermeye çalışıyoruz. İller Bankası her yıl karının yüzde 51’ini özel idareler aracılığıyla köylerimizin alt ve üst yapı hizmetlerinde kullanmak için ayırır. Bu anlamda da son 3 yıl içerisinde önemli mesafeler kat ettik” dedi.

Bölge genelinde ve Elazığ’da verile hibeler hakkında bilgi veren Tekataş, “Elazığ bölgesi dahilinde belediyelere toplam 7 milyon lira hibe boru verildi. Yine il özel idarelerimize köylerin ihtiyaçlarımızın giderilmesi için 26 milyon TL hibe aktardık. 2014, 2015 ve 2016 içerisinde de bölgemize yaptığımız devam eden yatırım miktarı 651 milyon TL’dir. Ancak talep bunun daha fazlasıdır. Talebimiz 1 milyar 300 milyon TL’ye ulaşmış durumdadır. Bu geri kalan kısımlarda bir sorun yok. Bunlarında işlerin başlaması aşamasında tahsis edilecektir. Bölgemiz genelinde devam eden iş sayımımız 191 adettir. Bu çerçevede bu dönem içerisinde Elazığ’daki belediyelerimize 167 bin metre hibe boru sağladık. Köylerimizin ihtiyaçları için 9 milyon TL bir hibe vermiş durumdayız. Yine devam eden kredili işlerimizin toplamı 167 milyon TL’dir” diye konuştu.
Program, Belediye Başkan Yardımcısı Mashar Ayaz’ın il genelinde gerçekleştirilen ve devam eden projeler hakkında bilgi vermesinin ardından karşılıklı görüş alışverişlerle sonra erdi.

Kaynak: İHA - İhlas Haber Ajansı
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet