Harput’un Tarihi Mirası Geleceğe Hazırlanıyor

Elazığ Belediyesi, Harput’un tarihi dokusunu gelecek nesillere aktarmak amacıyla başlattığı çalışmalar devam ediyor.

Harput’un Tarihi Mirası Geleceğe Hazırlanıyor KÜLTÜR-SANAT

Elazığ Belediyesi, Harput’un tarihi dokusunu gelecek nesillere aktarmak amacıyla başlattığı çalışmalar doğrultusunda tarihi Kızıl Kilise’de (Surpgarabet) Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon projelerine yönelik kazı ve sondaj çalışmalarını başlattı.

Elazığ Belediyesi Harput’un sahip olduğu dört bin yıllık eşsiz tarihi mirasının yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla çalışmalarını yoğun bir tempoda sürdürüyor.

Harput’ta pek çok tarihi yapının turizme kazandırılmasına ilişkin çalışmalar devam ederken, Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alınan onayın ardından birinci dereceden arkeolojik sit alanı içinde yer alan 19. yy ait tarihi Kızıl Kilise’de de kazı ve hafriyat çalışmaları başlatıldı.

Gerçekleştirilecek restorasyon çalışmalarının ardından tarihi yapı ayağa kaldırılarak, turizm değerleri arasındaki yerini alacak.

TARİHİ YAPILAR BİR BİR AYAĞA KALDIRILIYOR

Elazığ Belediyesi binlerce yıllık medeniyet ve kültürün buluşma noktası olan Harput’un ruhunu koruyarak, asli kimliğiyle yaşatmak amacıyla başlattığı çok yönlü çalışmaları kapsamında çok yönlü çalışmalarını sürdürüyor. Harput’un tarihi yapılarıyla da yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması amacıyla Artukoğulları dönemine ait olduğu kabul edilen Kale Hamamında, kazı hafriyat ve sondaj çalışmaları tamamlanarak, uygulamaya yönelik çalışmalar sürdürülürken, 382 yıllık bir maziye sahip, harabe halindeki Hoca Hamamı’nda ise kazı, temizlik ve sondaj çalışmaları tamamlanarak, proje çizim çalışmalarına başlandı. Osmanlı son dönemine ait tarih Çahpur Çeşmesi ve 20. yüzyıl Osmanlı dönemine ait Dabakhane Mescidi’nde de kazı ve sondaj çalışmaları tamamlanarak, proje onayının ardından uygulama çalışmaları başlatılacak.

Yine 13. Yüzyıl Artuklu dönemine ait Esediye Külliyesi bünyesindeki Esediye Hamamı Rölöve, Restitüsyon ve Restorasyon projelerine yönelik kazı ve sondaj çalışmaları tamamlanarak, proje çizim çalışmaları sürdürülüyor. Türkiye’deki tarihi değere sahip mağaralar arasında yer alan ve jeomorfolojik özellikleri ve klimatolojik şartlardan dolayı kış aylarında sıcak, yaz aylarında ise üşütecek kadar serin yapısıyla adeta bir turizm harikası olan Buzluk Mağarası’nın yeniden cazibesine kavuşması ve geleceğe taşınması amacıyla rekreasyon proje çizimi tamamlanarak, onay için Kültür ve Turizm Bakanlığı’na gönderildi.

Elazığ Belediyesi’nin çok yönlü olarak devam eden çalışmalarıyla Harput’un bir yaşam merkezi olarak, hak ettiği değere kavuşması hedefleniyor.

Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet