Kırsal Kalkınma Hibe Destekleri Tanıtıldı

Elazığ’da yatırımcılara “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı” tanıtıldı.

Kırsal Kalkınma Hibe Destekleri Tanıtıldı EKONOMİ

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü işbirliği ile “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı” yatırımcılara tanıtıldı. Yatırımlara başvurular 4 Aralık 2016 tarihine kadar sürecek olup desteklenecek projelere, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yüzde 50 hibe desteği sağlanacak. “Yarısı Sizden Yarısı Bizden, Projenin Tamamı Sizin” sloganıyla başlayan destek programıyla, kırsal alanda gelir düzeyinin yükseltilmesi, tarımsal üretim ve tarıma dayalı sanayi entegrasyonunun sağlanması, küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesi hedefleniyor. 

Elazığ TSO toplantı salonun yapılan tanıtım toplantısına, TSO Başkanı İdris Alan, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Turan Karahan ve TSO Yönetim Kurulu üyeleri katıldı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olarak tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi için ciddi manada destekler sağladıklarını belirten İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Turan Karahan, bu süreçte Elazığ’da 11. etap tarıma dayalı kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesine yönelik destek paketini açtıklarını söyledi. 4 Aralık 2016’ya kadar alınacak müracaatlarla birlikte bu kapsamda destekleyecekleri projelere yüzde 50 hibe desteği sağlayacaklarını vurgulayan Karahan, “Bakanlık olarak ‘Yarısı Sizden Yarısı Bizden, Projenin Tamamı Sizin’ sloganıyla bu süreci başlatıyoruz. 2016 yılında başlattığımız kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programında ilimizde bugüne kadar 43 adet projenin birimini gerçekleştirdik. Bu projelerle ilgili 5 milyon liralık bir yatırım oluşmuş. Bu yatırımlara da biz bakanlık olarak 10 milyon civarında bir hibe desteği sağlamışız. Aynı kapsamanda yine makine ekipmanla desteklerine yönelik 2 bin civarında destek sağlamışız. Burada da yaklaşık 18 milyon liralık yatırıma 8,5 milyon civarında hibe destek sağlamışız. 11. etapta da ilimizde yatırımcılarımızdan alacağımız projelerle birlikte 81 il içerisinde en fazla desteği sağlayacak olan il hedefini koyduk” dedi.

Elazığ’ın cazibe merkezi programı, teşviklerde 6. bölge destekleri, TKDK ve Kırsal Kalkınma yatırımlarıyla tarihi bir fırsat yakaladığını belirten Elazığ TSO Başkanı İdris Alan, “İlimizin sosyal, kültürel ve ekonomik olarak kalkınma ve gelişmesine öncülük edecek sektörlerin belirlenmesi ve tespit edilmesi çalışmalarında tarım ve hayvancılık hep ön plana çıkmıştır. Bu sektörlerin gelişmesi başta olmak üzere tarıma dayalı sanayinin ilimizde ivme kazanması noktasında kırsal kalkınma yatırımları çok büyük önem taşıyor. 2 milyon liraya kadar olan desteklerin yüzde 50’sinin hibe olarak verilmesi yatırımcılar açısından çok önemli bir fırsattır. Devletimizin sunmuş olduğu bu önemli desteklerden istifade edilerek, ilimizde tarım ve hayvancılık sektörlerine dayalı sanayinin gelişmesi en büyük beklentimizdir” diye konuştu.

Toplantı destek paketi hakkında sunum yapılması ile sona erdi.

Kaynak: İHA - İhlas Haber Ajansı
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet