Keban'ın Çöpleri Enerjiye Dönüştürülecek

Elazığ ve Keban İlçe Belediyesi arasında “Katı Atık Bertarafı Protokolü” imzalandı.

Keban'ın Çöpleri Enerjiye Dönüştürülecek EKONOMİ

Elazığ Belediyesi ve Keban Belediyesi arasında imzalanan protokolle, Keban ilçesinin çöpleri de Elazığ Belediyesi Katı Atık Toplama ve Bertaraf Tesisi’nde toplanarak, enerjiye dönüşecek. Çevresel yatırımlar açısından önemli bir protokole imza attıklarını belirten Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, Çöteli Katı Atık depolama sahasında bulunan çöpten enerji üretim tesisinde yaklaşık 10 aydır enerji üretimini gerçekleştirdiklerini söyledi. Elazığ Belediyesi sınırları içinde toplanan çöplerin katı atık depolama sahasında toplanarak enerjiye dönüştüğünü ifade eden Yanılmaz, “Keban Belediyesi ile imzaladığımız protokolle, Keban Belediyesi mücavir alan sınırları içinde toplanan çöpler de Çöteli Katı Atık Düzenli Depolama sahamıza nakledilerek, enerjiye dönüşecek” dedi.

İmzalanan protokolün hem çevresel açıdan önem taşıdığını hem de Keban İlçe Belediyesi’ne önemli bir katkı sağladığını vurgulayan Yanılmaz, “Keban Belediyesi bu protokol ile kendi mücavir alan sınırlarında düzenli katı atık depolama sahası oluşturma ihtiyacından kurtulmuş oluyor. Çünkü bu tesisler hem yüksek maliyetli, hem de sürdürülebilirlik açısından zorluklar taşımaktadır. Bu protokolle hem Elazığ Belediyesi olarak çevrenin korunmasına, hem de Keban Belediyesi’nin çevresel çalışmalarına katkı sağlanmış oldu” diye konuştu.

Keban’da çöplerin depolanması noktasında hem çevresel, hem de görsel açıdan büyük bir problem yaşadıklarını dile getiren Keban Belediye Başkanı Fethiye Atlı ise, “Elazığ Belediye Başkanımız, çözüm odaklı çalışmalarıyla hem kent merkezinde, hem de ilçelerde yaşanan sorunların çözümüne ortak olarak, destek sağlıyorlar. Kendi adıma ve ilçemiz adına Belediye Başkanımız Mücahit Yanılmaz’a teşekkür ediyorum” ifadelerinde bulundu. 

Kaynak: İHA - İhlas Haber Ajansı
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet