İşitme Engellilere, İş Güvenliği Eğitimi

Elazığ Organize Sanayi Bölgesi'ndeki (OSB) firmalarda çalışan işitme engelli personellere, iş güvenliği eğitimi verildi.

İşitme Engellilere, İş Güvenliği Eğitimi EĞİTİM

Elazığ OSB Müdürlüğü Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi, organize sanayide faaliyet gösteren firmalarda çalışan işitme engellilere temel iş güvenliği eğitimi düzenlendi. 9 işitme engellinin katıldığı eğitimler, B sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Nihal Akbay ve İşaret Dili Eğitmeni Tercümanı Ayşe Türker Aykaç tarafından verildi. İşverenlerin 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu yükümlülüğü gereği her çalışana iş güvenliği eğitimi verdirmek zorunda olduğunu hatırlatan Uzman Nihal Akbay, "Verilen eğitimler her ne kadar mevzuata uygun olsa bile iş yerlerindeki işitme engelli çalışanlar bu eğitimden en az istifade eden grup olmaktadır. Eğitim ne kadar etkili olursa olsun işitme engelli çalışanların bu eğitimden bir şey anlamaları oldukça zordur. Ne yazık ki mevzuatımızda da işitme engelli çalışanların iş güvenliği eğitimi ile ilgili bir açıklama bulunmamaktadır. Elazığ Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi olarak, bu sıkıntıyı gidermek için işitme engellilere yönelik iş güvenliği eğitimi yapmaya karar verdik. İşaret dili eğitmeni ve tercümanıyla çalışma fırsatı bulduk. Firmalarımızda işitme engelli olan tüm çalışanlar tespit edilerek eğitime çağrıldılar. Eğitimden çok memnun kalan işitme engelli çalışanlarımız, kendilerine verilen değeri hissettiklerini, bu eğitimin kendileri için çok faydalı olduğunu ifade etti" dedi.

Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İzzet Özen'de, Elazığ’da bu eksikliğin fark edilerek uzmanlar tarafından gerekli eğitimler verilerek amacına ulaştırıldığını aktardı.

Kaynak: İHA - İhlas Haber Ajansı
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet