Yazıktır, Günahtır, Büyük Tehlike Geliyor

Kentsel Dönüşüm Çalışmalarıyla İlgili Açıklama Yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki,“Yazıktır, Günahtır, Büyük Tehlike Geliyor” dedi.

Yazıktır, Günahtır, Büyük Tehlike Geliyor EKONOMİ

50 Anadolu Kanalıyla birlikte TRT HABER’den canlı olarak yayınlanan, Anadolu Yayıncılar Derneği Başkanı Sinan Burhan’ın hazırlayıp sunduğu “Anadolu Soruyor” programının konuğu Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki oldu.

Aralarında Kanal Fırat ve Kanal E Televizyonları Genel Yayın Yönetmeni Zeki Akbıyık’ın da olduğu Anadolu Gazetecilerinin sorularını cevaplandıran Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, Kentsel Dönüşüm, Erken evlilik önergesi ve ülke gündemiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

“İSTANBUL’DA DEPREM OLURSA ALTINDAN KALKAMAYIZ”

Türkiye’deki yapıların çok sağlıklı olmadığının altını çizen Bakan Mehmet Özhaseki özellikle 99 depreminden önceki yapılara dikkat çekti ve “Türkiye’deki yapı stoğunun çok sağlıklı olmadığını ben ara ara ifade ediyorum. 99 depremi öncesinde yapılmış olan inşaatların bir kısmı riskli inşaatlar. 99’dan sonra yeni yönetmeliğe göre yapılan 5 milyon yapı stoğumuz var. Bu 5 milyon yapı stoğumuzu biraz daha sağlam kabul edebiliriz. Öncesine ait 15 milyon yapı stoğunda yaklaşık neredeyse yarısı risk taşıyor. Deprem kuşağındayız. Türkiye belirli yerlerde çok daha ciddi sarsıntılar bekliyor. Özellikle belli fay kırıklarının çalıştığı, Marmara tarafında bu işin daha fazla sinyal verdiği, bütün bilim adamları tarafından dile getiriliyor. O zaman bizim riskli gördüğümüz bu yapı stoğunun değişmesi ve dönüşmesi lazım. İşte bu değişim ve dönüşüm binlerce evin hatta milyonlarca evin yapılacağı manasına geliyor. Ben biraz açık sözlüyüm. Bunu birkaç kere ifade ettim. Beni en çok korkutan şehir İstanbul. Diğer şehirlerimiz risk altında mı evet risk altında. Allah korusun İstanbul’da 7 ve üstü şiddetli bir deprem olursa ve bu kısa süre içerisinde gerçekleşirse emin olun bunun altından kalkamayız. O kadar vahim bir tablo var” ifadelerini kullandı.   

“YAZIKTIR, GÜNAHTIR, BÜYÜK TEHLİKE GELİYOR”

Belediye başkanlarının yeterince kentsel dönüşüme özen göstermediklerini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki, “2012 yılında sayın Cumhurbaşkanımızın isteğiyle ve ısrarıyla kentsel dönüşüm yasası çıkmıştı. Ama iş yereldeki belediye başkanından başlıyor. Eski binaları o tespit edecek. O görüşecek insanlarla. Alt yapıyı hazırladıktan sonra bize gelecek. Biz riskli alan ilan edeceğiz. Sonra oradaki vatandaşla anlaşarak kira parası vereceğiz sonra inşaatlar başlayacak Fakat hiç kimse bir şey yapmadan, belediye başkanları bir gayrete düşmeden bakanlık gelsin buralarda bir şeyler yapsın. Valla böyle bir bakanlık teşkilatı yok. Belediye Başkanlarının kentsel dönüşümle ilgili durumlarını beğenmiyorum. Bazıları gayretliler. Çalışıp getirmezlerse ben ne yapabilirim ki. Hiç bizim semtimize uğramayan belediye başkanları var. Bu işlerle uğraşmayan belediye başkanları var. Sosyal aktivitelerle, kültürel etkinliklerle gün geçiren insanlar var. Yazıktır, günahtır vallahi günahtır. Büyük tehlike geliyor. Deprem geldiği zaman bir bina yıkıldığı zaman içinde Ak Partili kim CHP’li kim MHP’li kim bakmıyor. Bu can bizim canımız. Seçimler gelir yarışa biliriz ama bu deprem meselesinde partizanlık olmaz. Bu konuda çalışan belediye başkanı varsa gelsinler hep birlikte çalışalım” dedi.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARI YETERLİ DEĞİL”

Kentsel dönüşüm çalışmalarında gelinen son durumun hakkında bilgiler veren ve şimdiye kadar yapılanların yeterli olmadığını burgulayan Bakan Mehmet Özhaseki, “Kentsel Dönüşüm çalışmaları 2012’de yasa çıktıktan sonra hızlanıyor gibi oldu. Fakat zaman içerisinde biraz tıkanma yaşanmış. Şuan 49 ilde 188 bölgede kentsel dönüşüm ilan etmişiz. Bir taraftan bina bazlı kentsel dönüşümler yapılırken, bir taraftan alan bazlı, bir taraftan çöküntü alanları iyileştiriliyor. Bütün bunları bir araya getirdiğimiz zaman şuanda toplam 4 sene içerisinde Türkiye toplamda 3 milyon 100 bin nüfusa hitap eden bir kentsel dönüşüm yapılıyor. Bu yeterli mi değil. Bunun 30 milyon olması lazım. 30 Milyon insanı ilgilendiren kentsel dönüşüm yapılması lazım. Biraz yavaş gidiyor” ifadelerini kullandı.

“İYİ NİYETLİ YASA AMA USULÜNDE HATA VAR”

Erken Evlilik Önergesiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Bakan Özhaseki, yasanın iyi niyetli olduğunu ancak usulünde bir hata olduğunu belirterek, “Bunun geliş biçimi itibariyle gece yarısı getirilmesi biraz tepkiyle karşılandı diye düşünüyorum. Bakın bu getirilen yasada ana tema şu bir insan 18 yaşını bitirmişse zaten reşit sayılır ve istediği kişiyle evlenebilir. 17 yaşından gün almışsa mahkeme kararıyla evlene bilir. Ama 17 yaşından küçük evlenmişse işte o zaman bir sorun başlıyor. Bu çok istenen bir şey mi değil. Ama biz diyoruz ki bazı insanlar erken yaşta bu tür evlilikleri tercih ediyorlar. Bu evlilikler rıza ile olan evlilikler. Sonrada çocuk olduğu zaman hastaneye gittiklerinde oradaki memur ihbar ediyor. Babayı tutuyorlar 18 yaşından küçük olduğu için tam 18 sene gün veriyorlar. Bunun 12 senesini yatmak durumunda. Bunun zor bir durum olduğunu kabullenmek gerekir. Buna bir formül bulunuyor. Kanun metninde dikkat edilirse cebir şiddet, hile olmaksızın diye geçiyor. Bundan kasıt tecavüz olmaksızın. Tecavüz yok. Ama bazen küçük yaşta evlilik oluyor. Her yerde karşımıza çıkıyor. Birkaç bin böyle evlilikler olduğu söyleniyor. Bunlar tecavüz evliliği değil. Bunlar iyi niyetli evlilikler. Babaların içeride yattığı bir ortamda çocukla babayı kavuşturma projesi diyelim. Her halde bunu tam uygun bir şekilde hazırlayıp topluma uygun bir şekilde sunamadık biz. Bunda da doğrusu CHP fırsat çıkardı. Son günlerde CHP’nin birazda darılmalıyım var. Böyle bir durumda kendilerine bunu bir çıkış olarak seçtiler. İstismar ettikçe istismar ediyorlar. Bütün teşkilatlarına haber gönderilerek o şehirlerde eylem yapılmasını istiyorlar. Bir gün olsun da sizin maksadınız ne şu, şöyle bir düzenleme yapalım demiyorlar. Bizde bu işi daha iyi anlata bilmek için şimdi geriye çekmiş bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

“MESELE KOLTUK MESELESİ DEĞİL”

Başkanlık sistemiyle ilgili CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun tutumuna değinen Bakan Özhaseki, “Sayın Kılıçdaroğlu’nun sözüyle hareket edecek olursak Erdoğan’ın tek derdi koltuk olsa şuanda zaten Cumhurbaşkanlığı koltuğunda. Kendi kurmuş olduğu parti iktidarda. Oradaki bakanlar kendisine karşı son derece saygılı. Yarın bir gün seçim gelse Sayın Cumhurbaşkanı dese ki ben bir kez daha Cumhurbaşkanlığına aday olmak istiyorum, yüzde 52’nin üzerinde çok büyük bir oy alarak yine oraya oturur. Demek ki mesele koltuk meselesi değil. Mesele, Ak Parti’nin iktidarda olup da istediğini yaptırma meselesi de değil. Şuanda zaten biz istediklerimizi yapacak güçteyiz. Biz başkanlık sistemini kendimiz için istemiyoruz. Gelecek nesiller için istiyoruz. Başkanlık sistemi için ısrarcı olmamızın birinci nedeni, başkanlık sisteminde bir istikrar vardır. Tek başına iktidarlar vardır. Güçlü iktidarlar vardır. Güçlü iktidarların olduğu dönemlerde Türkiye’nin büyüme hızı çok yükselmiştir. Geriye doğru bakalım Türkiye ne zamanki koalisyonlarla idare edilmiştir, büyüme hızı düşmüştür, iç kavgalarla vakit geçirilmiştir, asla yatırım yapılmamıştır, bütün enerji iç kavgalara gitmiştir. Demek ki sistemde hata var. Ortada arızalı bir sistem var, bu sistem problem çıkarıyor” dedi.

“SİTTİN SENE İKTİDAR OLAMAZLAR”

Ana muhalefet partisinin Başkanlık sistemine karşı tutumunu eleştiren ve CHP’nin sittin sene iktidar olamayacağını belirten Bakan Özhaseki, “Bizim ana muhalefet hep olaya şöyle bakıyor. Şimdi başkanlık sistemi gelirse, başkan seçilecek insan yüzde 50’nin üzerinde oy alması gerekiyor. Bir bize kapı kapalı, bundan sonra sittin sene biz zaten iktidar olamayız. Bu kafayla zaten olamazlar. Ama vatandaşın bunlara bakış açısını çok iyi bildiklerinden biz bir daha iktidara gelemeyiz diyorlar. O yüzden yerlere yatacağız, kavgalar çıkaracağız, her türlü gürültü ne lazımsa yapacağız, başkanlığın gelmemesi için uğraşacağız diyorlar. Şuanda gözüken o. Tabi buna mani olamayacaklar” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA - İhlas Haber Ajansı
Yorum Yaz

Doğrulama Kodu
Yorumlar
Haber Scripti: Medya İnternet